W piątek 25 kwietnia 2008 r. prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkała się z sygnatariuszami listu w sprawie habilitacji skierowanego do Premiera Donalda Tuska.

Debata o habilitacji

W spotkaniu wzięła udział blisko połowa naukowców podpisanych pod listem. Dyskusja trwała ponad 3 godziny, a jej tematem były przede wszystkim proponowane przez Zespół ds. Opracowania Założeń Reformy Sytemu Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany dotyczące modelu kariery naukowej. Debata dowiodła, że mimo różnic zdań w kwestiach szczegółowych, istnieje wola wspólnej pracy nad poszukiwaniem najlepszych dla polskiej nauki rozwiązań. Uczestnicy spotkania doszli do następujących konkluzji:

  • Nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce wymagają zmian polegających na wprowadzeniu takich mechanizmów, które poprawią jakość prac naukowych, badań oraz poziom kształcenia. W ostatnich latach poziom zarówno doktoratów jak i rozpraw habilitacyjnych obniżył się.
  • Jednym z niezbędnych warunków realizacji tego celu jest taka modyfikacja modelu kariery akademickiej w Polsce, która wzmocni kryteria oceny jakości dorobku naukowego i będzie służyła polepszeniu pozycji nauki polskiej w Europie.
  • Uczestnicy spotkania uznali, że niezbędne jest zróżnicowanie kryteriów oceny dorobku naukowego w zależności od grupy nauk wymienionych w projekcie założeń.
  • Uczestnicy spotkania zaproszeni przez MNiSW opowiedzieli się za utrzymaniem wymogu habilitacji, deklarując jednocześnie wolę współdziałania z ministerstwem w wypracowaniu kryteriów oceny dorobku naukowego w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych.
  • Prof. Karol Modzelewski (UW) oraz prof. Jerzy Brzeziński (UAM) podjęli się uczestnictwa w zespole, który opracuje te kryteria.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego