Spotkanie z przedstawicielami polskich władz odbędzie się 11 września - w dniu, który został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Sprzeciwu Wobec Inwigilacji (Freedom not Fear Day).
- Zaniepokojenie problemem tajnych programów masowej inwigilacji jest powszechne i wywołało już reakcje władz m.in. w Niemczech, gdzie prokuratura generalna rozpoczęła postępowanie sprawdzające dotyczące inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie i brytyjskie służby specjalne. Jak dotąd nie jest znana reakcja władz polskich na doniesienia o inwigilacji polskich obywateli - piszą w zaproszeniu organizatorzy debaty. I dodają, że dlatego do udziału w debacie zaprosili przedstawicieli najważniejszych organów odpowiedzialnych za polską politykę bezpieczeństwa, nadzór nad służbami specjalnymi i ochronę praw człowieka: premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja, prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henrykę Mościcką-Dendys, Rzecznik Praw Obywatelskich Irenę Lipowicz, przedstawicieli Komisji do Spraw Służb Specjalnych, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Dyskusję poprowadzi dziennikarz Polityki i TOK FM Jacek Żakowski. Każdy będzie mógł wziąć udział w dyskusji i zadać pytanie. Dotychczas swój udział w debacie potwierdzili: minister Michał Boni, prokurator Andrzej Niewielski z Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej, senator Józef Pinior, poseł Ryszard Kalisz, poseł Marek Opioła i dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski.

- Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy wskazują, że masowa inwigilacja niesie ze sobą realne zagrożenia dla praw obywatelskich. Doniesienia medialne o tajnych programach amerykańskich agencji rządowych, służących gromadzeniu szczegółowych informacji o obywatelach (m.in. PRISM i XKeyScore), wzbudzają uzasadniony niepokój opinii publicznej. Prowokują również pytania o granice ingerencji w prywatność w imię bezpieczeństwa, rolę prywatnych firm w procederze inwigilacji oraz możliwe środki ochrony obywateli Unii Europejskiej przed naruszeniem ich podstawowych praw. Dla polskiego społeczeństwa szczególnie istotne jest pytanie o zakres współpracy polskich organów ścigania i służb specjalnych ze służbami innych państw oraz o korzystanie przez zagraniczne podmioty z narzędzi i metod działania, które stoją w sprzeczności z polskimi standardami ochrony praw człowieka. Dyskusja ta zyskuje na aktualności także w kontekście trwających negocjacji handlowych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz prac nad nowymi ramami prawnymi ochrony prywatności Europejczyków - czytamy w komenatarzu do przygotowywanej debaty.

Debata odbędzie się 11 września o godz. 18:00 w sali 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa.