Property Rights Alliance (PRA) zaprezentowała kolejną edycję Internacional Property Rights Index (IPRI), jedynego na świecie rankingu w całości poświęconego pomiarowi przestrzegania praw własności. Ranking jest flagową publikacją organizacji PRA z siedzibą w Waszyngtonie, która zajmuje się promowaniem praw własności na całym świecie. Partnerami tegorocznej edycji IPRI są 102 organizacje z 70 państw, a wśród nich, podobnie jak w latach poprzednich, znalazła się Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR.
W tym roku, po raz kolejny, pierwsze miejsce w rankingu zajęła Finlandia, uzyskując 8,38 punktów na 10 możliwych. Wśród najlepszych znalazły się także Nowa Zelandia (8,27), Luksemburg (8,26), Norwegia (8,25) i Szwajcaria (8,16). Prawa własności najsłabiej były chronione w Wenezueli, która otrzymała tylko 2,73 punktów.
Trochę gorszy wynik Polski
Polska spadła w tegorocznym rankingu światowym na 43. miejsce z 41. miejsca w 2015 r., uzyskując 5,9 punktów, tyle samo, co w roku poprzednim. Wśród krajów z regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej zajęliśmy 5. miejsce na 20 państw. W porównaniu do 2015 r. Polska poprawiła wynik o 0,1 p.p. w zakresie praw własności intelektualnej, co dało nam 5,9 punktów. W komponencie otoczenia polityczno-prawnego Polska uzyskała 6,2 punktów, a w dziedzinie prawa własności dóbr materialnych 5,7 punktu.
Publikowany corocznie od 2007 r. ranking IPRI pełni funkcję barometru pokazującego poziom ochrony zarówno praw własności intelektualnej, jak i praw własności dóbr materialnych. Zakres IPRI 2016 obejmuje 128 państw z całego świata, które razem generują 98 proc. globalnego PKB i są zamieszkiwane przez 93 proc. ludności świata.
Ranking powstał na podstawie ocen dziesięciu czynników zgrupowanych w trzech następujących komponentach:
- otoczenie polityczno-prawne (niezawisłość sędziowska, praworządność, stabilność polityczna, kontrola korupcji),|
- prawa własności dóbr materialnych (ochrona praw własności dóbr materialnych, rejestracja nieruchomości, dostępność kredytu),
prawa własności intelektualnej (ochrona własności intelektualnej, ochrona patentowa, naruszenia praw autorskich).
Projektem badawczym kierowała prof. Sary Levy-Carciente, wenezuelska ekonomistka specjalizująca się w makroekonomii finansowej. Swoje poparcie dla projektu IPRI wyraził Hernando de Soto, wybitny peruwiański ekonomista zajmujący się gospodarką nieformalną i znaczeniem praw własności, laureat nagrody im. Miltona Friedmana.
Gorsza pozycja Polski w rankingu ochrony własności
Polska spadła w z 41 na 43 miejsce w tegorocznym rankingu światowym przestrzegania praw własności. Na pierwszym miejscu jest Finlandia, a najgorzej sklasyfikowana została Wenezuela.