Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 13 maja 2014 orzekł, że wyszukiwarka internetowa Google może zostać zmuszona do usunięcia linków do treści, które naruszają prawo prywatności w UE. Decyzja Google w kwestii zasięgu terytorialnego „prawa do bycia zapomnianym” oznacza, że linki będą usuwane z europejskich stron firmy (np. google.pl), ale nie z innych (np. google.com).
Postanowienie nie budzi uznania europejskich NGO zajmujących się ochroną danych osobowych, które chciały usunięcia takich treści ze wszystkich wersji wyszukiwarki Google. Richard Cumbley, partner w kancelarii prawnej Linklaters w Londynie zwrócił uwagę, że jeśli Google usunie linki tylko z domen europejskich, użytkownicy z łatwością obejdą wyrok przełączając się na google.com.
- Google zastosowało się do wyroku w sposób ogólnoeuropejski (…) Istnieje powszechna zgoda przynajmniej wśród większości rady doradczej, że jest to dobry kompromis” – tłumaczy Luciano Floridi, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie i członek rady doradczej Google. Więcej: Euractiv.pl>>>

Czytaj także: Google szuka sposobu na wykonanie "prawa do bycia zapomnianym">>>

ID produktu: 40431114 Rok wydania: 2014
Autor: Mariusz Krzysztofek
Tytuł: Ochrona danych osobowych w Unii Europejskiej>>>