Wiceminister sprawiedliwości prof.  Jacek Gołaczyński wyjaśniał w Sejmie zasady zawarte w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nawiązał też do problemu migracji ksiąg wieczystych.
W Polsce jest 348 wydziałów rejonowych, w których są prowadzone księgi wieczyste. Skala tego zjawiska jest dosyć duża. Do tej pory przemigrowano 270 wydziałów, czyli 270 wydziałów w Polsce funkcjonuje już w warunkach tzw. nowej księgi wieczystej.

Zakończenie za rok
- Do połowy 2014 r. zakończymy proces migracji ksiąg wieczystych – zapowiedział min. Gołaczyński. - Jest on realizowany w oparciu o ośrodki migracyjne ksiąg wieczystych, w których pracują zarówno referendarze sądowi, którzy dokonują przeniesienia treści papierowej księgi wieczystej do księgi elektronicznej - jak i migratorzy, którzy technicznie to wykonują. Jest to proces przebiegający bardzo sprawnie.
Ministerstwo Sprawiedliwości powołało już nawet zespół, który zajmie się powolnym kończeniem realizacji funkcji ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych. A więc stopniowo będą wygaszane ośrodki migracyjne ksiąg wieczystych razem z postępującą migracją ksiąg wieczystych. Do 1 grudnia 2013 r., kiedy nastąpi termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych, ministerstwo sukcesywnie będzie dołączać do tego systemu wydziały, które będą miały zmigrowaną księgę wieczystą.
Wszystkie nowo wpływające wnioski są już załatwiane w postaci elektronicznej, czyli również w tych wydziałach, w których nie nastąpiło zmigrowanie ksiąg wieczystych, nowo wpływające wnioski są załatwiane w postaci elektronicznej i w tym momencie funkcjonuje tam już nowa księga wieczysta – podkreślił wiceminister.

Zasada jawności
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem, system informatyczny obsługujący nową księgę wieczystą, jest bardzo precyzyjnie zabezpieczony. - W tym zakresie mamy centralną bazę danych ksiąg wieczystych, a w internecie udostępniamy tylko i wyłącznie przeglądarkę centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. A więc strony korzystające z tej przeglądarki nie mają fizycznego dostępu do samej centralnej bazy danych ksiąg wieczystych, nie mogą zatem dokonać żadnych modyfikacji w samej treści księgi wieczystej – poinformował min. Gołaczyński.
Zmiana, która teraz jest dokonywana, polega na tym, że realizacja zasady jawności zmienia swoją postać - z postaci tradycyjnej, papierowej, od zaglądania do ksiąg wieczystych istniejących w tradycyjnej postaci do postaci elektronicznej. - W moim przekonaniu właśnie informatyzacja ksiąg wieczystych doprowadziła do rzeczywistej realizacji zasady jawności ksiąg wieczystych, zarówno tej formalnej jak i materialnej - uważa wiceminister
.
Dostęp służb specjalnych
Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą dostępu do ksiąg wieczystych, podmiotów państwowych, to przepisy nowego projektu nakładają na te podmioty, np. sądy, prokuraturę, policję, obowiązek dostosowania swojego systemu informatycznego do systemu ksiąg wieczystych. W związku z tym ministerstwo może zweryfikować, kto wszedł i w jakim celu do bazy danych. Przy czym, minister sprawiedliwości nie może też mieć instrumentów weryfikujących działania służb w czasie toczącego się postępowania szczególnego, ponieważ w tym przypadku  weryfikowano by także prowadzone postępowania sądowe, np. przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Stąd też rozwiązanie kompromisowe, które we właściwy sposób zabezpiecza system, ale jednocześnie nie daje ministrowi sprawiedliwości możliwości ingerowania w toczące się postępowania prowadzone przez szczególne służby. Pamiętajmy jednak, że minister sprawiedliwości ma uprawnienie do cofnięcia zgody na wielokrotne, nieograniczone w czasie przeszukiwanie i to jest też dodatkowe zabezpieczenie interesów obywateli.
 
Źródło: Sejm RP 22 maja 2013 r.