Jak informują autorzy projektu, jego głównym celem jest zapewnienie prywatności w spersonalizowanych ubezpieczeniach komunikacyjnych, czyli takich, w których składka uzależniona jest m.in. od tego, czy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, jak często bierze udział w kolizjach lub niebezpiecznych sytuacjach, po jakich drogach się porusza, w jakich godzinach najczęściej prowadzi itp. To na te potrzeby znajdujące się w samochodzie ubezpieczonego urządzenia zbierają różnego rodzaju dane.
- Wyzwaniem dla branży ubezpieczeniowej jest takie przetwarzanie informacji, aby umożliwić indywidualizację oferty bez uszczerbku dla prywatności – czytamy w opisie badania.
Projekt GIODO i Instytutu Matematycznego PAN ma w założeniu być swego rodzaju analizą w fazie projektowania. Zamierzeniem realizujących go instytucji jest przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwiązań, które należy przyjąć, aby zagadnienie prywatności włączone było w cały proces opracowywania systemu spersonalizowanych ubezpieczeń.
Więcej informacji na ten temat: http://www.giodo.gov.pl/pl/597/10124>>
GIODO i PAN wspólnie szukają pomysłu na ochronę prywatności w spersonalizowanych ubezpieczeniach
Efektywne przetwarzanie informacji, aby umożliwić indywidualizację oferty, ale bez uszczerbku dla prywatności - to temat zainicjowanego właśnie wspólny projekt badawczy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) i Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk.