Fuszara przypomniała, że w ustawie z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami określono warunki niezbędne do uzyskania prawa jazdy. Są nimi: odpowiedni wiek, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, odbycie szkolenia dla danej kategorii oraz przebywanie na terytorium Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym lub zaświadczenie o studiowaniu w Polsce od co najmniej sześciu miesięcy. Nie ma w ustawie nic o konieczności posiadania adresu zamieszkania czy zameldowania.
Wymóg ten pojawia się w rozporządzeniu do ustawy z lipca 2012 r. ws. wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Określono w nim, że prawo jazdy wydaje się po otrzymaniu wniosku od osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu. We wniosku jest zaś zapis, że osoba ta jest obowiązana do podania dokładnego adresu zamieszkania.
"W sytuacji, gdy osoba bezdomna niemająca żadnego miejsca zamieszkania zwróci się z wnioskiem do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego o wydanie prawa jazdy, organy zobowiązane do jego wydania pozostawią taki wniosek bez rozpoznania" - napisała z piśmie do minister infrastruktury pełnomocniczka ds. równego traktowania.
Jej zdaniem, ustawodawca wyraźnie wskazał, jakie warunki osoba ubiegająca się o prawo jazdy jest zobowiązana spełnić i nie uzależnił otrzymania tego dokumentu od wskazania wojewódzkiemu ośrodkowi ruchu drogowego dokładnego adresu zamieszkania.
Według Fuszary we wniosku powinno być dodatkowe miejsce na adnotacje o braku stałego lub czasowego miejsca zamieszkania lub na wskazanie jedynie adresu do korespondencji, gdzie zostanie doręczona decyzja o wydaniu prawa jazdy. Osoby bezdomne, bez żadnego miejsca zamieszkania, takie decyzje mogłyby odbierać osobiście w organach wydających prawo jazdy - dodała.
Fuszara uważa, że przepisy rozporządzenia prowadzą do nierównego traktowania obywateli, a w szczególności dyskryminowania szerokiej grupy osób nieposiadającej stałego lub czasowego miejsca zamieszkania.
Jak poinformowano PAP w resorcie infrastruktury, wniosek pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania wpłynął kilka dni temu do MIR i będzie analizowany. "To, jakie informacje powinien zawierać wniosek w postępowaniu administracyjnym (a takim jest nadawanie uprawnień do kierowania pojazdami przez starostę), określa kodeks postępowania administracyjnego" - poinformował wydział prasowy MIiR. (PAP)
bos/ itm/