Fundusze rynku pieniężnego (zob. listę funduszy z aktualnymi notowaniami) to fundusze inwestujące zazwyczaj na rynku krótkoterminowych papierów dłużnych, czyli o terminie zapadalności do jednego roku, będące alternatywą dla funduszy obligacji i lokat bankowych.

Opublikowane w piątek i dostępne w programie LEX Prawo Europejskie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z 14.06.2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego ma zwiększyć odporność funduszy rynku pieniężnego, a tym samym usprawnić rynek finansowania krótkoterminowego. Ma też utrzymać zasadniczą rolę funduszy rynku pieniężnego w finansowaniu realnej gospodarki.

Przyczyny powstania nowej regulacji

Jak czytamy w komunikatach Rady UE, powstanie nowej regulacji jest spowodowane wnioskami wynikającymi z kryzysu finansowego z lat 2007-2008, który pokazał, że fundusze rynków pieniężnych bywają podatne na wstrząsy i mogą nawet rozpowszechniać lub zwiększać ryzyko. Inwestorzy, gdy tylko wyczują ryzyko, są skłonni umarzać swoje udziały, co może zmuszać fundusze do szybkiej wyprzedaży aktywów w celu realizacji zleceń. Prowadzi to czasem do paniki wśród inwestorów i kryzysu płynności funduszu, to zaś może powodować negatywne skutki w innych częściach systemu finansowego. 

Wspólne standardy

Nowe rozporządzenie ureguluje zwłaszcza skład portfela i wycenę aktywów funduszy. Ma tym samym zapewnić stabilność struktury i zagwarantować, że fundusze będą inwestować w aktywa odpowiednio zróżnicowane, o dobrej jakości kredytowej.

Przewiduje też wspólne standardy zwiększające płynność funduszy, aby mogły one stosownie reagować na nagłe zlecenia umorzenia.

Ponadto wprowadza wspólne przepisy mające zagwarantować, że zarządzający funduszem będzie dobrze znał swoich inwestorów i udzieli im oraz organom nadzoru odpowiednich informacji.

Zabrania ono uzyskiwania wsparcia od jednostek sponsorujących będących stronami trzecimi, w tym banków.

Nowy rodzaj funduszy

Do istniejących dwóch rodzajów funduszy rynku pieniężnego, z których korzystają przedsiębiorstwa i jednostki rządowe do celów finansowania krótkoterminowego: funduszy o zmiennej wartości aktywów netto oraz funduszy utrzymujących stałą wartość aktywów netto i oferujących nabycie i umarzanie udziałów po stałej cenie, rozporządzenie dodaje nową kategorię "funduszy o niskiej zmienności wartości aktywów netto".

Na mocy nowego rozporządzenia fundusze będą podlegać nowym, surowszym wymogom płynnościowym i innym zabezpieczeniom. Fundusze o stałej i niskiej zmienności wartości aktywów opatrzono dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak opłaty płynnościowe i progi umarzania. Mają one zapobiegać skutkom nagłej paniki wśród inwestorów i je ograniczać.

Początek obowiązywania

Nowe przepisy rozpoczną swoje stosowanie 21 lipca 2018 r., z wyjątkiem art. 11 ust. 4, art. 15 ust. 7, art. 22 i art. 37 ust. 4, które stosuje się od 20 lipca 2017 r.

-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.