Poseł złożył wyjaśnienia, prokurator uznał jednak, że konieczny jest areszt i taki wniosek skierował do sądu. - Konieczność zastosowania tego środka wynika z uzasadnionej obawy bezprawnego wpływania na tok postępowania, jak również z groźby wymierzenia surowej kary - wyjaśniał prokurator Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.
Czytaj: 23 umowy na środki z Funduszu Sprawiedliwości do unieważnienia>>
Poseł sam zrzekł się immunitetu
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu posłowi Mateckiemu, jego zatrzymanie oraz tymczasowe aresztowanie, trafił do Sejmu pod koniec lutego. W środę komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zarekomendowała Sejmowi uchylenie Mateckiemu immunitetu i wyrażenie przez Sejm zgody na jego tymczasowe aresztowanie. Poseł PiS poinformował na sali plenarnej, że zrzeka się immunitetu.
Poseł tłumaczył, że jest to jego "honorowe zobowiązanie wobec obywateli", pomimo tego, że nie zgadza się z zarzutami prokuratury.
Jest już akt oskarżenia
Sprawą Funduszu Sprawiedliwości zajmuje się zespół śledczych w Prokuraturze Krajowej. Aktem oskarżenia objęto dotąd następujące osoby:
- Urszulę D., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
- Karolinę K., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
- Michała O., podejrzanego o popełnienie 4 przestępstw,
- Marcina M., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
- Wojciecha Z., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
- Monikę G., podejrzaną o popełnienie 1 przestępstwa.
W okresie objętym zarzutami te osoby pełniły następujące funkcje:
- Urszula D. - dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości,
- Karolina K. - naczelnik Wydziału Pomocy Pokrzywdzonym i Funduszu Sprawiedliwości w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich oraz Departamencie Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości,
- Michał O. - prezes fundacji Profeto.pl., Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji,
- Marcin M. - główny specjalista w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, członek komisji konkursowej,
- Wojciech Z. - specjalista w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości, członek komisji konkursowej,
- Monika G. - zastępca dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Zarzuty wobec oskarżonych
Michałowi O., Urszuli D. i Karolinie K. prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, w tym przez inne osoby (art. 258 par. 1 k.k.).
Urszulę D. prokurator oskarżył o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w szczególności w związku z dopuszczeniem do udzielenia wsparcia finansowego ustalonej fundacji w listopadzie 2023 r. pomimo tego, że fundacja ta nie spełniała wymagań formalnych, a także przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyrażeniem w 2018 r. zgody, wbrew obowiązującym przepisom, na odstąpienie od zamieszczenia informacji o „współfinansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości” na materiałach współfinansowanych z tych pieniędzy.
Karolinę K. prokurator oskarżył o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków m.in. w związku z korektą projektu oferty, tak aby spełniała warunki formalne przyszłego konkursu, dopuszczenie do uzyskania wsparcia finansowego przez fundację niespełniającą warunków formalnych oraz doprowadzenie do udzielenia wsparcia Fundacji Profeto.pl, pomimo niespełniania przez nią warunków formalnych i materialnych.
Michała O. prokurator oskarżył o doprowadzenie wspólnie i w porozumieniu z tymi osobami do udzielenia wsparcia finansowego Fundacji „Profeto” w łącznej kwocie ponad 66 mln zł (suma rzeczywiście wypłacona) pomimo tego, że Fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji, a nadto o popełnienie czynów tzw. prania brudnych pieniędzy.
Czyny te były związane z m.in. dokonaniem w latach 2020-2021 czynności mających na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków uzyskanych w ramach umowy zawartej przez Fundację Profeto z Funduszem Sprawiedliwości.
Oskarżony doprowadził do podpisania umowy najmu gruntu, na którym prowadzona była budowa ośrodka. Na podstawie umowy firma TISO sp. z o.o. wynajęła od Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (współwłaściciela) część ww. nieruchomości. Drugim współwłaścicielem nieruchomości była Fundacja Profeto reprezentowana przez Michała O.
W wykonaniu ww. umowy (i zawartego później aneksu) firma TISO sp. z o.o. przelała na konto bankowe Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego środki w łącznej kwocie 3 650 000 zł, którą to kwotę podejrzany Michał O. przelał następnie na rachunek Fundacji Profeto, tym samym utrudniając stwierdzenie ich pochodzenia z przestępstwa dokonanego na szkodę Funduszu Sprawiedliwości.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.