Czytaj: Opublikowano protokół dot. wyboru kandydatów na prezesa TK>>

Jak przypominają autorzy opinii, 20 grudnia 2016 r. sędzia pełniąca obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zwołała obrady Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK. HFPC wystąpiła o udostępnienie protokołów tych obrad. - Z przekazanych nam dokumentów wynika, że obrady Zgromadzenia Ogólnego mogły odbyć się z naruszeniem przepisów ustawy – czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Czytaj: Konstytucjonalista: nowa prezes TK wybrana nielegalnie>>

W grudniu 2016 r. Sejm przyjął pakiet trzech nowych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawy wprowadziły m.in. nowy tryb wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W świetle przepisów przejściowych po wygaśnięciu kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezydent RP ma wskazać sędziego „pełniącego obowiązki prezesa TK”. Funkcja „sędziego pełniącego obowiązki prezesa” budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjności takiego przepisu – Konstytucja wymienia jedynie funkcje prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj: TK polemizuje z "Gazetą Wyborczą" ws artykułu o legalności wyboru prezesa>>

19 grudnia Prezydent RP podpisał pakiet ustaw, które zostały natychmiast ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Tym samym, część przepisów w nich zwarta (w tym te regulujące wybór nowego prezesa TK) od razu weszły w życie. 20 grudnia Prezydent wyznaczył na stanowisko „sędziego pełniącego obowiązki prezesa TK” sędzię Julię Przyłębską. Z przekazanych HFPC dokumentów wynika, że sędzia Przyłębska zwołała posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego na dzień 20 grudnia na godzinę 13.30, przy czym informacja o tej dacie została rozesłana do sędziów raptem 4 godziny wcześniej. W tym czasie jeden z sędziów TK Stanisław Rymar przebywał na urlopie.
Zdaniem autorów opinii, w świetle nowych przepisów Zgromadzenie Ogólne powinno najpierw zagłosować nad kandydaturami na prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a dopiero potem podjąć w tej sprawie uchwałę. Jednak uchwałę w tej sprawie musiałaby podjąć większość sędziów. W Zgromadzeniu Ogólnym wzięło udział 14 sędziów (7 „starych” sędziów i 7 sędziów wybranych przez Sejm VIII kadencji). Sędzia Przyłębska dopuściła do uczestnictwa w Zgromadzeniu Ogólnym trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 r., pomimo tego że w świetle orzecznictwa TK wybór tych sędziów odbył się bez ważnej podstawy prawnej.

Uczestniczący w zgromadzeniu sędzia Piotr Pszczółkowski (wybrany w grudniu 2015 r.) zakwestionował ważność Zgromadzenia Ogólnego. Z udostępnionych HFPC dokumentów wynika, że sędzia Piotr Pszczółkowski wskazywał, że Zgromadzenie Ogólne zwołane przez prezes Przyłębską jest nieważne. „Zgodnie z ich treścią [przepisów, które weszły w życie 20 grudnia 2016 r. – przyp. red.], w obecnym stanie prawnym dla zgodności z Konstytucją i ustawą oraz skuteczności procedury określony jest udział w Zgromadzeniu Ogólnym wszystkich piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – stwierdził sędzia.
Jednak sędzia Przyłębska zdecydowała, że głosowanie na kandydatów jest równoznaczne z głosowaniem nad uchwałą dla prezydenta. Pod protokołem z posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego widnieje tylko jej podpis.

21 grudnia 2016 r., Prezydent RP powołał sędzię Julię Przyłębską na stanowisko Prezesa TK.
- Z przekazanych nam dokumentów wynika, że posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego mogło odbyć się z naruszeniem przepisów ustawy – mówi dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC. - To z kolei rzutuje na cały tryb wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i stawia pod znakiem zapytania legalność wyboru sędzi Przyłębskiej na to stanowisko – dodaje.