Fundacja przypomina, że na początku września br. warszawski Sąd Okręgowy wydał podobną decyzję wobec adw. Jacka Kondrackiego reprezentującego dziennikarzy tygodnika „Wprost” ws. „afery taśmowej”. HFPC wydała oświadczenie w tej sprawie.

Czytaj: Adwokaci do dziennikarzy: szanujcie tajemnicę adwokacką>>>

- Tajemnica adwokacka to zobowiązanie do nieujawniania przez adwokata żadnych informacji, jakie uzyskał od klienta. Jej głównym celem jest ochrona wiadomości szczególnie wrażliwych, które klient zdradza adwokatowi w zaufaniu. Tajemnica obowiązuje prawników niezależnie od toczących się postępowań sądowych - czytamy w oświadczeniu Fundacji. - Przepisy o zachowaniu tajemnicy adwokackiej mają na celu przede wszystkim ochronę konstytucyjnie gwarantowanych praw obywateli, ale również pośrednio i wymiaru sprawiedliwości. Tajemnica adwokacka i ściśle z nią związana tajemnica obrończa stanowią istotę wykonywania zawodu adwokata, a kolejne przypadki zwalniania z niej budzą nasze zaniepokojenie – tłumaczy Marcin Wolny, prawnik HFPC.

Paweł Wiliński
Obrońca i pełnomocnik w procesie karnym po 1 lipca 2015 r. Przewodnik po zmianach>>>

W wydanym oświadczeniu HFPC wskazuje, że tajemnica adwokacka ma ogromne znaczenie dla zagwarantowania rzetelności procesu oraz prawa do obrony i prawa do prywatności.  „HFPC z żalem odnotowuje, że (…) postanowienie sądu stanowi wyraz nasilającego się i niebezpiecznego trendu organów ścigania oraz sądów do przełamywania tajemnicy adwokackiej, stanowiącej esencję wykonywania tego zawodu” – czytamy w oświadczeniu. - W najbliższych dniach HFPC zwróci się do Sądu Okręgowego w Warszawie z prośbą o zadanie pytania prawnego Trybunałowi Konstytucyjnemu o zgodność przepisów dopuszczających zwolnienie z tajemnicy zawodowej z Konstytucją oraz EKPC” – dodaje Marcin Wolny.