Erdal Gökoğlu został zatrzymany w styczniu w Polsce do rutynowej kontroli przez Straż Graniczną. Przyjechał tu jako gość na ślub swojego znajomego. Podczas kontroli okazało się, że jest on poszukiwany przez Interpol.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zgłosiła swój udział w postępowaniu przed gorzowskim sądem jako organizacja społeczna i przygotowała w tej sprawie dwie opinie.
W opinii stwierdzono, że fakt nadania zatrzymanemu statusu uchodźcy przez władze belgijskie jest wystarczającym uzasadnieniem dla odmowy wydania go władzom tureckim. Zdaniem autorów opinii wynika to z przepisów Konwencji genewskiej w sprawie statusu uchodźców zakazującej wydawania uchodźców do państw, w których ich życie jest narażone na niebezpieczeństwo. W opinii wskazano również, że zgodnie z Kartą Praw Podstawowych UE państwa członkowskie Unii gwarantują prawo do azylu z poszanowaniem zasad Konwencji genewskiej.
Opinia zawiera także informację o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 października 2015 r. w sprawie Kavaklioğlu i inni przeciwko Turcji. W tej sprawie jednym ze skarżących był Erdal Gökoğlu. Trybunał stwierdził, że władze tureckie naruszyły jego prawo do życia gwarantowane art. 2 EKPC. Doszło to tego przez narażenie go na śmierć podczas operacji tureckiej żandarmerii przeprowadzonej w 1999 r. w więzieniu Ulucanlar w Ankarze, gdzie przebywał skarżący.
W opinii wskazano również, że w Turcji są setki więźniów politycznych (w tym m. in. dziennikarze i nauczyciele akademiccy) skazanych na za członkostwo w ugrupowaniach zbrojnych lub wspieranie działalności terrorystycznej. Stwierdzono również, że osoby takie mogą być skazane nawet przy braku wystarczających dowodów na prowadzenie takiej działalności, natomiast definicja działalności terrorystycznej jest bardzo szeroka. W opinii podkreślono również, że warunki panujące w tureckich więzieniach są złe (przeludnienie, brak odpowiedniej opieki zdrowotnej itd.) oraz na to, że sędziowie i prokuratorzy w Turcji znajdują się pod silną presją polityczną i naruszana jest ich niezależność.
Opinia z 9 lutego 2016 r. znajduje się tutaj>>
Opinia z 31 marca 2016 r. znajduje się tutaj>>