Komisja Europejska przedstawiła nowy projekt, który pozwoliłby państwom członkowskim na całkowite zniesienie obowiązku sprawozdawczości finansowej wobec najmniejszych przedsiębiorstw UE.

Propozycja zasygnalizowana w Europejskim Planie Odbudowy Ekonomicznej w listopadzie 2008 i poparta przez Grupę Wysokiego Szczebla Niezależnych Interesariuszy w sprawie obciążeń administracyjnych, została przekazana Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Ministrów do rozpatrzenia. Projekt miałby znaczący wkład w wysiłki Komisji mające na celu zmniejszenie ogólnych kosztów administracyjnych o 25% do roku 2012.  Celem proponowanej poprawki do czwartej dyrektywy Rady (78/660/EWG) w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek, jest umożliwienie państwom członkowskim UE zwolnienia najmniejszych przedsiębiorstw z wymagań niniejszej dyrektywy. Szacunki wskazują, że potencjał oszczędnościowy dla mikroprzedsiębiorstw wynosiłby nawet 1200 EUR rocznie.

Mikroprzedsiębiorstwami są spółki, które nie przekraczają dwóch z trzech następujących kryteriów na koniec poprzedniego roku obrotowego: bilans aktywów w wysokości 500.000 EUR, obroty netto w wysokości 1.000.000 EUR, a średnia liczba pracowników w okresie sprawozdawczym – 10 osób. Mikroprzedsiębiorstwa zaangażowane są głównie w drobną działalność na poziomie lokalnym lub regionalnym, odgrywając kluczową rolę w tworzeniu nowych miejsc pracy i działalności gospodarczej. Fakt podlegania takim samym regułom sprawozdawczości jak większe firmy, przy ograniczonych zasobach, stwarza tym spółkom nieproporcjonalnie duże obciążenia biurokratyczne.