Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy wskazać, czy jest się cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Taki wymóg istnieje od 1 czerwca 2017 r. za sprawą nowo dodanego art. 19c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym . Problem w tym, że zobowiązani do przestrzegania prawa przedsiębiorcy wskutek indolencji ministerialnych urzędników nie są w stanie z nowego obowiązku się wywiązać. W sądach rejestrowych nikt zaś nie jest w stanie wnioskodawcom udzielić pomocy, bo sędziowie oraz pracownicy sądów nic nie wiedzą.

W drugiej połowie maja resort opublikował projekt nowelizujący rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania. 
Rozporządzenie miało wejść w życie 1 czerwca 2017 r., czyli tego samego dnia co przepis ustawy, zobowiązujący do składania nowych oświadczeń. Sęk w tym, że o ile ustawowy wymóg zaczął obowiązywać, to techniczny akt prawny zapodział się gdzieś w resorcie i nie został opublikowany.

W efekcie przedsiębiorcy dokonujący wpisów do KRS mają obowiązek wskazać, czy są cudzoziemcami, ale nie mają jak tego uczynić.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna ; Autor: Patryk Słowik