Jak informuje resort, projekt został przyjęty 23 stycznia br. przez Komitet Rady Ministrów.
Jego głównym założeniem jest uporządkowanie istniejącego systemu dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych. – Wprowadzane ułatwienia pozwolą firmom skuteczniej chronić ich znaki towarowe – wyjaśnił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. nowy sposób przedstawiania znaków, który ułatwi identyfikację znaków pozycyjnych i hologramowych. Składające się na znaki pozycyjne części mają być używane i rozmieszczane na towarach w ściśle określony sposób. W przypadku zgłoszenia składającego się z kolorów lub układu kolorów wniosek zgłoszeniowy musi zawierać z góry określone stałe połączenie danych kolorów.
Projekt rozporządzenia reguluje ponadto kwestię ochrony znaku towarowego. Towary i usługi, o których ochronę wnioskuje dany podmiot, powinny być wskazane jasno i precyzyjnie przez zgłaszającego. Pozwoli to właściwym organom i przedsiębiorcom określić zakres ochrony przyznanej przez znak towarowy.
Jak podkreśla resort, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki to także wynik dostosowywania przepisów do procesu digitalizacji wniosków składanych w Urzędzie Patentowym RP. W tym zakresie nowe rozporządzenie określa formę przedstawienia dźwiękowego znaku towarowego i jego wymogi.
Projekt rozporządzenia został dostosowany do wymagań Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych i jego regulaminu, a także do wytycznych orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.