To jedna z propozycji przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki w założeniach do projektu nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej. Chodzi o tzw. listy zgody, w których jedna firma zgadza się na rejestrację przez inną podobnego znaku towarowego. Dzisiaj jest to niemożliwe, nawet gdy chodzi o firmy powiązane ze sobą kapitałowo.
Projekt zakłada, że listy zgody będą uwzględniane nie tylko w przypadku powiązań gospodarczych między firmami. Wystarczy, że nie będzie zachodzić ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd z uwagi na inne rynki zbytu, odmienne kanały dystrybucji czy po prostu brak konfliktu interesów.
Nowelizacja ma też ukrócić kontrowersje dotyczące praw autorskich do wzorów przemysłowych. Artykuł 116 obecnej ustawy nie pozwala na ochronę praw majątkowych do produktów wprowadzonych do obrotu po wygaśnięciu prawa z rejestracji, udzielonego wzorowi przemysłowemu, według którego powstały.
Ułatwienia dotyczyć też będą procedur związanych z ochroną własności przemysłowej. Większy nacisk ma być położony na elektroniczną formę zgłoszeń, która dzisiaj rzadko jest stosowana ze względu na konieczność używania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nowela umożliwi podpisywanie korespondencji kierowanej do Urzędu Patentowego także z zastosowaniem profilu zaufanego ePUAP.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Firma łatwiej ochroni znaki towarowe i wynalazki
Właściciel marki wreszcie będzie mógł wyrazić zgodę na rejestrację podobnego oznaczenia przez inną firmę, na co dziś nie zgadza się urząd patentowy. Powinno to ułatwić działalność grup kapitałowych.