Autor, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 1998–2010 przypomina, że zasada ta dotyczy wszystkich typów wyborów, w tym również wyborów na urząd Prezydenta RP. Jawność finansowania obejmuje zarówno jawność źródeł pozyskiwania środków (legalność), jak i sposób ich wykorzystania wraz z obowiązkiem ujawniania informacji finansowych (sprawozdań) o dochodach i wydatkach.
Jak zauważa autor artykułu opublikowanego w portalu „Obserwator Konstytucyjny”, podmioty uczestniczące w kolejnych wyborach nie zawsze przestrzegają tych zasad.
Jak przypomina, w wyborach prezydenckich w 2010 roku, na 16 złożonych sprawozdań finansowych PKW przyjęła bez zastrzeżeń 4, wskazała na uchybienia w stosunku do 3, natomiast odrzuciła 9 sprawozdań. Najczęstszymi przyczynami odrzucenia sprawozdań było przyjęcie środków pieniężnych poza rachunkiem bankowym, przyjęcie środków po okresie wyborów, przyjmowanie wartości niepieniężnych, rozdawanie przedmiotów (np. plecaki, tornistry), w czasie spotkania kandydata z wyborcami, niemające oznaczenia, od jakiego komitetu pochodzą i niemające charakteru materiału wyborczego.
- Od paru kolejnych wyborów prezydenckich ciągle powtarza się zjawisko finansowania kampanii wyborczej przez partie polityczne przed dniem zarządzenia wyborów i przed powołaniem komitetu wyborczego, co w praktyce oznacza wydatkowania środków finansowych poza kontrolą. PKW w 2014 roku, (także w poprzednich latach), sygnalizowała do Sejmu potrzebę prawnego uregulowania tego zagadnienia – pisze Ferdynand Rymarz.
I dodaje, że w związku ze zbliżającymi się w maju 2015 roku wyborami Prezydenta RP, ale jeszcze przed zarządzeniem terminu wyborów, PKW opublikowała w internecie stanowisko, w którym dostrzega działania mające cechy charakterystyczne dla klasycznej kampanii wyborczej, tj. organizowanie spotkań i wystąpień, podczas których zarówno organizatorzy jak i potencjalni kandydaci sami określają te kontakty mianem mitingów wyborczych lub spotkań z kandydatem na urząd Prezydenta RP. Jednak, jak podkreśla autor, PKW nie dysponując instrumentami prawnymi pozwalającymi na wymuszenie zaprzestania takich działań, apeluje o ich zaprzestanie i przypomina partiom politycznym, że finansowanie przedwczesnej kampanii podlega rygorom ustawy o partiach politycznych. Więcej>>>
ID produktu: 40427273 Rok wydania: 2014
Autor: Kazimierz W. Czaplicki,Bogusław Dauter,Stefan J. Jaworski,Andrzej Kisielewicz,Ferdynand Rymarz
Tytuł: Kodeks wyborczy. Komentarz>>>
Ferdynand Rymarz: powracająca skłonność do łamania zasad wyborczych
Podstawową zasadą gospodarki finansowej podmiotów uczestniczących w wyborach jest jawność i przejrzystość finansowania kampanii wyborczej pisze sędzia Ferdynand Rymarz. I dodaje, że zdarzają się przypadki naruszania tych reguł