Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport "Doing Business" na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur. Polska zajęła 32. miejsce, wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego.
Więcej:
Bank Światowy: trochę łatwiej prowadzić biznes w Polsce>>>

- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking Doing Business to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - powiedziała premier.  Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu Doing Business Banku Światowego. Dziś możemy się pochwalić tą 32. pozycją na blisko 200 państw  - powiedziała.
Premier podkreślała, że tylko kilka krajów europejskich wyprzedza Polskę w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - powiedziała w środę premier Ewa Kopacz. Dodała, że przed nami kolejne wyzwania, zwłaszcza w obszarze podatków i pozwoleń na budowę.  - Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła szefowa rządu podczas prezentacji raportu Banku Światowego „Doing Business Poland 2015”.
Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie.
Dobrą informację jest to - jak mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. "Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON" - dodała. Zaznaczyła, że projekt noweli prawa budowlanego jest już w lasce marszałkowskiej. (ks/pap)