Kopacz przedstawiła w piątek skład nowej Rady Ministrów. - Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - mówiła. Zaznaczyła, że jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi postawi. - Przede wszystkim najważniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała Kopacz.
Tomasz Siemoniak  zostanie wicepremierem, pozostanie też na stanowisku ministra obrony narodowej - powiedziała w piątek desygnowana na premiera Ewa Kopacz. Dodała, że chce, by Siemoniak był jednym z jej najbliższych współpracowników.
Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, a Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem - powiedziała w piątek przyszła premier Ewa Kopacz, przedstawiając wicepremiera i ministra gospodarki. Podkreślała, że Piechociński to lider PSL i polityk, którego nie musi przedstawiać. To także, jak dodała, "człowiek o wielu kompetencjach".
Informując, że ministrem sprawiedliwości w jej rządzie będzie Cezary Grabarczyk, Ewa Kopacz podkreśliła, że to jej "najbliższy współpracownik od trzech lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo". Więcej: Adwokat Grabarczyk ministrem sprawiedliwości>>> 

- Przede wszystkim najważniejszym zadaniem rządu będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków. Jest to możliwe pod jednym warunkiem, że będziemy wymagać od siebie więcej, niż wymagają od nas inni - mówiła przyszła premier na piątkowej konferencji prasowej, prezentując skład nowego rządu. Zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem" działań ministrów.
Kopacz oświadczyła, że stworzyła rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowanych do wypełniania zadań, które przed nimi staną. "Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków" - mówiła przyszła premier. "To ważny dzień dla Polski, Polaków, koalicji, również dla mnie osobiście" - dodała. (ks/pap)

Więcej o nowym rządzie:
Nowi ministrowie samorządowych resortów
Tomasz Siemoniak nowym wicepremierem
Janusz Piechociński ponownie wicepremierem i ministrem gospodarki
Bartosz Arłukowicz pozostanie nadal ministrem zdrowia
Lena Kolarska-Bobińska nadal ministrem
Małgorzata Fuszara nadal pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania
Włodzimierz Karpiński pozostaje ministrem skarbu
Teresa Piotrowska pierwszą kobietą na czele MSW
Andrzej Halicki obejmie resort administracji i cyfryzacji
Mateusz Szczurek nadal ministrem finansów
Władysław Kosiniak-Kamysz pozostanie ministrem pracy
Maria Wasiak będzie ministrem infrastruktury i rozwoju
Maciej Grabowski ministrem środowiska