W swoim wystąpieniu z 11 stycznia br. Stowarzyszenie, regionalny odział Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów pisze, że odnotowało w ostatnich miesiącach skargi licznych kolegów w Polski, którzy "doświadczają rosnących nacisków ze strony rządu". Stowarzyszenie deklaruje, że pragnie potwierdzić jeszcze raz swoje zobowiązanie do zapewnienia im wszelkiej pomocy i wsparcia, jakiego mogą potrzebować.

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów podkreśla, że zwróciło uwagę na rosnące zainteresowanie sytuacją w Polsce na niwie europejskiej, zwłaszcza ze strony Komisji Europejskiej. - Uwzględniając ten fakt, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów zwraca się z apelem do wszystkich organów Unii Europejskiej, Rady Europy i stosownych państw członkowskich o nadanie wysokiego priorytetu i zintensyfikowanie wszystkich wysiłków podejmowanych w celu przekonania polskich polityków do zmiany obecnych reform ustawodawczych - czytamy w wystąpieniu.

Stowarzyszenie przyznaje, że każde państwo jest zobowiązane zapewnić swoim obywatelom wymiar sprawiedliwości, który realizuje swoje zadania w możliwie najlepszy sposób. - Toteż ukierunkowane na poprawę działania sądownictwa reformy nie są oczywiście niczym złym a Europejskie Stowarzyszenie Sędziów dysponuje ugruntowanym doświadczeniem w tym zakresie i może przedstawić przykładowe najlepsze praktyki z tego obszaru. Ale nawet głębokie zmiany muszą zawsze pozostawać w poszanowaniu fundamentalnej zasady stanowiącej o niezawisłości sędziów (zapisanej w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). Tak zwana reforma w Polsce nie spełnia tego wymogu, przeciwnie zagraża jego realizacji - napisano w liście otwartym Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

  Państwo prawa to niezależne sądy>>