Autorzy raportu przypominają, że za 100 dni w Baku ruszają Igrzyska Europejskie. Tymczaem raport „Winni bronienia praw człowieka: azerscy obrońcy praw człowieka i aktywiści za kratami” dokumentuje narastające od dłuższego czasu represje wobec krytyków reżimu. Są oni skazywani na podstawie fałszywych oskarżeń, atakowani, zastraszani, pozbawiani dostępu do adwokata czy opieki medycznej.
- W tym momencie 22 więźniów i więźniarek sumienia przebywa w azerskich aresztach i zakładach karnych skazana po nierzetelnych procesach za malwersacje finansowe czy posiadanie narkotyków – czytamy w dokumencie.
- Nikt nie powinien dać się oczarować blaskiem i przepychem międzynarodowej imprezy, podczas której Azerbejdżan będzie budował swój wizerunek i promował się jako atrakcyjny partner biznesowy. Azerski reżim pozostaje jednym z najbardziej represyjnych w regionie i jeśli przyznawano by medale za liczbę więzionych aktywistów i obrońców praw człowieka - mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska. Więcej>>>

Czytaj także:
Europejskie igrzyska w państwie łamiącym prawa człowieka>>>