Panie Przewodniczący, Panie Prezesie, Drodzy Członkowie, Drodzy Przyjaciele,
Pani Joanna Agacka-Indecka, Prezes polskiej Naczelnej Rady Adwokackiej, zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku . Była na pokładzie samolotu Prezydenta Kaczyńskiego, który miał udać się do Katynia, ażeby uczcić śmierć tysięcy polskich oficerów i wielu adwokatów, którzy zostali tam zamordowani w 1940 roku.
Polska Naczelna Rada Adwokacka jest członkiem Instytutu Adwokatów Europejskich na rzecz Praw Człowieka od samego początku. Joanna Agacka-Indecka od trzech lat była Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej, podtrzymując w pełni siły zaangażowanie polskiej Rady w ramach Instytutu na rzecz obrony praw człowieka i pomocy niesionej adwokatom z całego świata.
Wspomnienie Joanny Agackiej-Indeckiej, która odeszła w wieku 46 lat w tak tragicznych okolicznościach, pozostanie zapisane w sercach. Jako Prezes chciałbym wyrazić w tych chwilach mój głęboki smutek i pełną solidarność Instytutu z polską Radą i z całym polskim narodem. Nasze myśli kierujemy w szczególny sposób do członków Rady Narodowej będących w naszej Radzie Nadzorczej, do naszych przyjaciół Wojciecha Hermelińskiego i Zbigniewa Cichonia.
Proszę przyjąć, Panie Przewodniczący, Panie Prezesie, Drodzy Członkowie, Drodzy Przyjaciele, nasze najszczersze wyrazy serdeczności.

Bertrand FAVREAU 
Były Przewodniczący
Instytut Adwokatów Europejskich na rzecz Praw Człowieka

Tłumaczenie: Joanna Lora z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka