W wywiadzie, który ukazał się na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego, europoseł podkreśla, że przedsiębiorstwa takie jak Apple, IKEA, Fiat czy Starbucks muszą płacić podatki tak samo, jak każda inna firma w państwach UE. Jeśli międzynarodowe przedsiębiorstwa płacą tylko 1/3 tego, co małe i średnie przedsiębiorstwa, to jest to coś, co należy zmienić - dodaje.

Na pytanie o to, czy będziemy świadkami przebudowy międzynarodowego systemu podatkowego, M. Ferber odpowiada: "To trudne pytanie. Po 2008 roku myślałem, ze wszystkie państwa na świecie będą miały wolę do działania na rzecz właściwego i równego podatkowania. Jeśli jednak spojrzymy na wyniki, to jak dotąd na poziomie międzynarodowym mamy tylko porozumienie o erozji podstawy opodatkowania i przerzucanie zysków (Base Erosion and Profit Shifting, BEPS).

Przypadki pomocy państwowej w UE powodują zaburzenia rynku i te zaburzenia powinny być rozwiązywane w ramach UE. Nie możemy być dobrym negocjatorem w relacjach z innymi częściami świata, jeśli mamy niewłaściwe zasady."

Europoseł zapewnia, że Komisja UE, a zwłaszcza Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, z ramienia Komisji zaangażowana w spór w sprawie Apple i Irlandii, ma pełne poparcie wszystkich grup politycznych w Parlamencie Europejskim.

Źródło: www.europarl.europa.eu