LEX EXPERT AI  Jedyny czat AI bazujący na zasobach LEX
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Europa słucha internautów

Przy Komisji Europejskiej działa portal internetowy umożliwiający unijnym środowiskom biznesu wyrażenie swojej opinii w kwestii redukcji obciążeń administracyjnych. Konsultacje online są częścią programu działań na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

Przy Komisji Europejskiej działa portal internetowy umożliwiający unijnym środowiskom biznesu wyrażenie swojej opinii w kwestii redukcji obciążeń administracyjnych. Witryna konsultacje online została stworzona na podstawie najlepszych praktyk stosowanych w państwach członkowskich (w szczególności Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii) i umożliwia przedsiębiorcom wniesienie bezpośredniego wkładu w poprawę jakości prawodawstwa poprzez wypełnienie dostępnego na stronie kwestionariusza.

Wypowiedzi respondentów zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu rozwiązań mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Podsumowanie wypowiedzi wraz z odpowiedziami Komisji będzie przedstawiane w formie okresowych sprawozdań publikowanych na tej stronie. Konsultacje online są częścią zainicjowanego w 2007 r. Programu działań na rzecz zmniejszenia obciążeń administracyjnych w Unii Europejskiej (o 25% do roku 2012). Program ten ma określić i zmniejszyć zbędne obciążenia administracyjne, nie szkodząc przy tym realizacji podstawowych celów unijnych przepisów prawnych. W wielu przypadkach wymogi w zakresie udzielania informacji są niezbędne, między innymi w związku z ochroną zdrowia publicznego, praw pracowników lub środowiska, czy też koniecznością ochrony interesów finansowych Wspólnoty i zapewnienia należytego zarządzania finansami. Jednak całkiem często zdarzają się sytuacje, w których obciążenia administracyjne nie są konieczne. Przykładowo ma to miejsce, gdy:

* wymogi w zakresie dostarczania informacji są pozostałością po wymogach merytorycznych, które potem zniesiono lub zmieniono (np. obowiązek informowania w sektorze transportu drogowego wprowadzony, gdy dla transportu międzynarodowego wymagano specjalnych zezwoleń);
* sprawozdania należy składać zbyt często w stosunku do biegu wydarzeń;
* częstotliwość sprawozdań i terminy wywiązania się z poszczególnych obowiązków nie idą w parze, choć nie jest to niczym uzasadnione;
* różne organy wymagają przedstawienia tych samych informacji;
* te same informacje należy przedstawić w różnej postaci (np. w formie elektronicznej i jako wydruk);
* wymogi w zakresie dostarczania informacji dotyczą wszystkich bez względu na różnice (np. nawet tych, których rola w danej dziedzinie jest prawie bez znaczenia);
* wymogi prawne są tak skomplikowane, że nie można zrozumieć, jakie informacje należy zebrać lub w jaki sposób należy je przekazać.



Adres strony Konsultacje online: http://ec.europa.eu/enterprise/admin-burdens-reduction/index_pl.htm

(Źródło: KW/MG/KE)

Autor:

Polecamy książki prawnicze