Kobiety deklarują doświadczanie przemocy dużo częściej niż mężczyźni. Częściej te zjawiska pojawiają się również sektorze zdrowia i pracy socjalnej, transporcie, oraz w sektorze hotelarskim i gastronomicznym.
Również obcokrajowcy deklarują częściej doświadczanie różnych form przemocy w porównaniu do pracowników pochodzących z danego kraju. Widać też zróżnicowanie między krajami w UE: więcej deklaracji zachowań przemocowych odnotowuje się w krajach południa Europy, niż w krajach Europy Środkowej i w Skandynawii.
Podkreśla się jednak, że wyniki te mogą być niedoszacowane ze względu na niezgłaszanie przypadków zachowań przemocowych z powodu niewielkich szans powodzenia w sądzie czy z obawy przed odwetem w miejscu pracy.
W Polsce główny wskaźnik doświadczania zachowań przemocowych wynosi 10 proc., molestowania seksualnego doświadcza 3,9 proc. pracowników, a mobbingu 17,3 proc. Na tle Europejskim Polska definiuje zachowania przemocowe dość wąsko (podobnie jak Włochy i Hiszpania), a polityki koordynacyjne w tym obszarze oceniane są jako słabe i niesystematyczne.
- Przemoc w miejscu pracy nie jest rozpoznawana w naszym kraju jako znaczący problem i jego świadomość jest dość niska, choć można zaobserwować poprawę w tym obszarze. Widać jednak pewne kroki, które wychodzą naprzeciw temu problemowi. W 2011 roku związki zawodowe i organizacje pracodawców podpisali „Wspólną deklarację partnerów społecznych dotyczącej nękania i przemocy w miejscu pracy” – uważa Dominik Owczarek, analityk ds. rynku pracy w Instytucie Spraw Publicznych.

ID produktu: 40444513 Rok wydania: 2014
Autor: zbiorowa Praca,Monika Frączek
Tytuł: Przeciwdziałanie mobbingowi - obowiązki pracodawcy (E-book)