Jak pisze na blogu Joanna Chiciak z warszawskiej Kancelarii Tomczak&Partnerzy wśród istotniejszych nowości należy wymienić zezwolenie adwokatom na pełnienie funkcji syndyka, nadzorcy sądowego, likwidatora i zarządcy działającego na podstawie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, kuratora we władzach fundacji, członka rady nadzorczej spółki oraz zarządu spółdzielni mieszkaniowych i innych. Adwokat będzie mógł być również członkiem zarządu i prokurentem w spółce prawa handlowego, ale tylko w związku z wykonywaniem określonego i ograniczonego w czasie zlecenia klienta. Ma to być ułatwieniem dla adwokatów obsługujących przedsiębiorstwa. W stosunku do projektu Komisji usunięto zastrzeżenie, że zlecenie klienta musi dotyczyć „świadczonej pomocy prawnej”. W praktyce może to prowadzić do sytuacji, ze adwokaci będą powoływani na członków zarządu na kolejne następujące po sobie „kadencje”, pod dodatkowym warunkiem, że każdorazowo powoływani będą dla wykonania określonego zadania. Podsumowując w zakresie zadań niedopuszczalnych wprowadzono daleko idące zmiany polegające na dopuszczeniu pełnienia szeregu funkcji, które dotychczas uznawane były za nie do pogodzenia z zawodem adwokata.

 Poza tymi liberalizującymi zmianami wprowadzono również ograniczenia. Określono granice swobody wypowiadania się adwokata w mediach o prowadzonej sprawie. Adwokaci nie powinni stawać się rzecznikami prasowymi swoich klientów i przy okazji prowadzenia spraw klienta, czy obrony przed sądem promować się w mediach. Wszakże reguły etyczne pozwalają im odpowiadać merytorycznie na publikowane w mediach zarzuty wobec klienta, jeśli w ich ocenie są one przedstawione jednostronnie, wybiórczo bądź tendencyjnie, jednak aby nie uchybić godności zawodu powinni zachować umiar w kontaktach z dziennikarzami.

Został utrzymany zakaz reklamy usług adwokackich, ponieważ jego zniesienie dawałoby znaczna przewagę dużym spółkom prawniczym. Odrzucone zostały niemal wszystkie propozycje Komisji dotyczące obecności adwokatów w Internecie. Nie zgodzono się na dodanie w paragrafie 23a ust. 2 lit. d dopuszczającym informację o pomocy prawnej adwokata w formie zamieszczania wpisów w książkach adresowych i telefonicznych formy „w postaci wpisów w wyszukiwarkach internetowych” taka zmiana mogłaby dopuścić stosowanie linków sponsorowanych przez kancelarie, co w związku z jej odrzuceniem nadal pozostaje niedopuszczalne.