Chodzi o nowelę Kodeksu postępowania cywilnego, którą w maju uchwalił Sejm. Zakłada informatyzację postępowania, w tym także postępowania egzekucyjnego. Zajęcia rachunku bankowego komornik dokona przy pomocy specjalnego systemu, elektronicznie prowadzone będą również licytacje ruchomości.
Więcej: Komornik zajmie konto przez internet>>>
Ustawa zobowiąże również banki do utworzenia systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. Będzie to realizacją zgłaszanych od dawna przez komorników postulatów dotyczących przyspieszenia wymiany informacji związanych z wykonywaniem zajęć wierzytelności z rachunku bankowego.
- Elektroniczna licytacja i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego oraz komunikacja z administracyjnymi organami egzekucyjnymi i podatkowymi będą możliwe od razu po wejściu w życie ustawy - zapewnia prezes KRK w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej rady. Dodaje, że system obsługujący elektroniczne postępowanie egzekucyjne zacznie działać w ciągu trzech lat od zmiany przepisów.
- Nowelizacja wprowadza bardzo daleko idącą zmianę w sposobie prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego - podkreśla Fronczek. - Banki zobowiązane będą do prowadzenia systemu teleinformatycznego i do wykonywania zajęć wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dostęp do tego systemu będzie odpłatny i będzie zaliczany do wydatków egzekucyjnych, których zwrot należy się komornikowi. Komunikacja będzie oparta na szablonach pism identycznych dla każdego komornika. Każdy dokument elektroniczny zostanie opracowany tak by proces obsługi dokumentów po stronie banków i komorników odbywał się jak najszybciej z wykorzystaniem procesów automatycznych np. system bankowy może sprawdzić dane dłużnika po numerze PESEL, NIP lub REGON. Zatem blokada środków będzie odbywać się w zasadzie niezwłocznie po dokonaniu zajęcia przez komornika. - dodaje.