Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają wymogu doręczania wniosku syndyka o określenie wysokości wynagrodzenia upadłemu i radzie wierzycieli. Zespół uważa, że mimo że ostateczna decyzja w sprawie wynagrodzenia syndyka powinna należeć do sądu, to upadły i wierzyciele powinni mieć możliwość wyrażenia swojej opinii w tej materii.

Zespół podkreśla również, że z ustawy powinny zostać wykreślone przepisy pozbawiające odwołanego syndyka prawa do wynagrodzenia w przypadku, gdy nie złoży on wniosku w ciągu tygodnia od doręczenia mu postanowienia o odwołaniu go z tej funkcji.

Eksperci zauważają, że przepisy są niespójne, ponieważ nie przewidują podobnych obostrzeń w przypadku umorzenia postępowania lub jego uchylenia. Taki zapis budzi duże wątpliwości, ponieważ - zdaniem autorów rekomendacji - kojarzy się z sankcjami dyscyplinarnymi, a odwołanie z funkcji syndyka często wynika z niemożności wykonywania obowiązków spowodowanej wypadkiem lub chorobą.

Z tego powodu Zespół chce zastąpienia tego przepisu ogólną zasadą, że wniosek syndyka o wynagrodzenie powinien zostać złożony nie później niż do dnia uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu, umorzeniu lub uchyleniu postępowania upadłościowego lub o odwołaniu syndyka.