Liczne zmiany projektowana ustawa deregulacyjna wprowadzi do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Według proponowanych przepisów aplikacja komornicza ma zostać skrócona o połowę i trwać rok i sześć miesięcy. Zmieni się także egzamin wstępny, dotyczyć mają go te same zasady, co egzaminy wstępne na aplikację adwokacką i radcowską. Aby uzyskać wynik pozytywny, po wejściu w życie zmian, trzeba będzie otrzymać 100 punktów (a nie jak dotychczas 90) z testu jednokrotnego wyboru składającego się ze 150 pytań. Pytania na egzaminie dotyczyć będą aktów prawnych, których listę minister sprawiedliwości ogłosi na dziewięćdziesiąt dni przed jego terminem.

Ze względu na skrócenie czasu aplikacji zmienią się także wymogi dotyczące zatrudniania aplikantów komorniczych. W projektowanych przepisach znalazł się zapis, że komornik ma obowiązek zatrudnić przynajmniej jednego aplikanta w okresie roku i sześciu miesięcy.

W projekcie zrezygnowano z przeprowadzania części ustnej egzaminu komorniczego. Kandydat na komornika będzie miał za zadanie opracować dwa zadania pisemne dotyczące czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników.

Ustawa deregulacyjna zmieni również wymogi dotyczące uzyskania licencji syndyka. Kandydat nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia, że nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. O taką informację będzie jednak mógł wystąpić minister sprawiedliwości weryfikując dane o osoby ubiegającej się o licencję syndyka.

Opracowanie: Monika Sewastianowicz