Kancelaria Prawnicza Domański Zakrzewski Palinka przeprowadziła audyt wyników finansowych w sieci doradców inwestycyjnych Open Finance.  OF jest pierwszą firmą doradztwa inwestycyjnego, która wprowadziła audyt danych sprzedażowych. - Tylko dlaczego audyt sprzedażowy wykonuje kancelaria prawnicza a nie firma audytorska - pyta konkurencja.

W I kwartale tego roku Open Finance wyprzedził Expandera, dotychczasowego lidera na rynku, w sprzedaży produktów finansowych. I to zarówno pod względem wartości kredytów, w których udzieleniu pośredniczył, jak i zakupionych przez klientów produktów inwestycyjnych. W tej ostatniej dziedzinie OF jest dwa razy lepsze od konkurenta, jeśli wziąć pod uwagę wartość inwestycji klientów (OF - 54 mln zł przy 26 mln zł - Expander). Pośrednicy rywalizują też w udzielaniu kredytów hipotecznych, od których wartości banki płacą im wyższe prowizje niż przy funduszach inwestycyjnych. Według OF sprzedaż kredytów w pierwszych trzech miesiącach 2006 r. sięgnęła 471 mln zł. Jeśli porównać to z rezultatami Expandera, to wynik OF jest o 7 proc. wyższy.

Audytorzy - Kancelaria Prawnicza Domański Zakrzewski Palinka - potwierdzili prawidłowość podawanych przez OF danych. "Wyniki kredytowe Open Finance oparte są na liczbie podpisanych umów kredytowych, a nie na wysłanych wnioskach kredytowych" - napisał OF w komunikacie. Przedstawiciele Expandera przypuszczali, że OF podaje liczbę wysłanych wniosków kredytowych netto (czyli z wyłączeniem tych, które przesyłane są do kilku banków na tą samą kwotę), ale nie faktycznie wypłacone kredyty. Dlatego firma ta odmawiała podawania wielkości sprzedaży za ostatnie miesiące. Maciej Kossowski z Expandera proponował sprawdzenie informacji OF w bankach. Po audycie ciągle ma wątpliwości. - Nie znam dokładnej metodologii, według której zostały policzone wyniki Open Finance - mówi dla Parkietu Kossowski. - Z komunikatu firmy wynika, że chodzi o podpisane umowy kredytowe. Między podpisaniem umowy a wypłatą kredytu mija pewien czas, więc te dane mogą się trochę różnić. Kossowski zastanawia się też, jak audytor weryfikował umowy, których u pośrednika nie ma. Dysponują nimi tylko banki i klienci.

Kancelaria nie audytor

Wobec wyników sprzedaży produktów inwestycyjnych Expander nie formułuje podobnych zastrzeżeń. Zgodnie z opinią audytora, OF pokazuje łączną wartość składek rocznych i wpłat dodatkowych przy programach oszczędnościowych oraz sumę kwot lokat, wpłat dodatkowych do lokat i składek podstawowych do funduszy inwestycyjnych.  - Taki sposób weryfikacji danych wprowadzamy na stałe - mówi Parkietowi Jarosław Augustyniak, prezes OF. Open Finance jest pierwszą firmą doradztwa inwestycyjnego, która wprowadziła audyt danych sprzedażowych. Expander na razie nie planuje audytowania swoich wyników. - Ale jeśli mielibyśmy go robić, to w firmie audytorskiej, a nie kancelarii prawniczej - dodaje M. Kossowski.  Open Finance należy do grupy General Electric, a Open Finance został w ubiegłym roku kupiony przez Getin Holding.