Kasacje do Sądu Najwyższego zostały wniesione od wyroku Sądu Okręgowego z 11 lutego 2014 r., którym sąd ten utrzymał wyrok Sądu Rejonowego uniewinniający od popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych w związku z podarciem Biblii w trakcie jednego z koncertów.
W kasacjach oskarżyciele zarzucają zaskarżonemu wyrokowi naruszenie przepisów postępowania polegające m.in. na niewłaściwym przeprowadzeniu kontroli odwoławczej i wybiórczej analizie wskazanych w apelacjach argumentów oraz nieprawidłowej wykładni przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co skutkowało utrzymaniem w mocy uniewinniającego wyroku Sądu pierwszej instancji.
Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnoszą o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego i utrzymanego nim w mocy wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Sąd Najwyższy już raz zajmował się tą sprawą w 2012 r. w związku z pytaniem prawnym, z którym zwrócił się rozpoznający apelację Sąd Okręgowy, co do wykładni przepisu art. 196 kk. W odpowiedzi Sąd Najwyższy wyraził pogląd prawny, że przestępstwo określone w art. 196 k.k. popełnia ten, kto swoim zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obejmuje wszystkie znamiona tego występku (Uchwała SN z dn. 29 października 2012 r.; sygn. akt I KZP 12/12).
Czytaj też>> SN: uczucia religijne obraża...
Dzisiaj SN rozpozna kasację w sprawie uczuć religijnych
Dzisiaj Sąd Najwyższy rozpozna kasacje prokuratora i oskarżyciela posiłkowego w sprawie Adama D. Nergala, lidera zespołu deathmetalowego, uniewinnionego od zarzutu obrazy uczuć religijnych.