Wniosek Stowarzyszenia Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów dotyczy pozbawienia prawa wykonywania czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym oraz uzyskania licencji syndyka.

Naruszenie praw nabytych syndyków
Ustawa o licencji syndyka (dalej: u.l.s.) określiła m.in. zasady i tryb uzyskiwania licencji syndyka, uprawniającej do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, na podstawie ustawy -  Prawo upadłościowe i naprawcze. Zdaniem wnioskodawcy przepisy u.l.s., w zakresie, w jakim pozbawiają syndyków praw do wykonywania ustawowych czynności w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, godzą w zasadę ochrony praw słusznie nabytych, jak również naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Ponadto wnioskodawca uważa, że wprowadzony w u.l.s. system kwalifikowania osób do pełnienia funkcji syndyka w postępowaniu upadłościowym i naprawczym narusza prawa nabyte osób już wpisanych na "listę kandydatów na syndyka" - poprzez arbitralną zmianę ukształtowanej już sytuacji prawnej jednostek. Zdaniem wnioskodawcy jest to niezgodne z racjonalnymi i usprawiedliwionymi oczekiwaniami tych podmiotów.

Opłata komornicza
Natomiast skarga konstytucyjna dotycząca ustawy o komornikach opiera się na zarzucie nienależnego wynagrodzenia komornika wynoszącego 5 proc. egzekwowanej kwoty zadłużenia bez względu na efekty jego pracy i bez względu na to, czy w ogóle komornik podejmie czynności, które realnie mogą spowodować skuteczną egzekucję zadłużenia.

Więcej>>