Zdaniem PKN można je interpretować jako życzenie, aby zdobycze cywilizacyjne: komputery, smartfony i inne urządzenia cyfrowe oraz usługi były dostępne dla wszystkich - także tych starszych oraz niepełnosprawnych. Jednak wprowadzenie w życie nawet najsłuszniejszych haseł wymaga opracowania technicznego. W tej roli tradycyjnie sprawdza się normalizacja.
W tym roku Polski Komitet Normalizacyjny obchodzi Jubileusz 90-lecia. To jedna z pierwszych instytucji w wolnej Polsce, a jej działalność dała początek normalizacji na szczeblu krajowym.
W 1924 r. najważniejszym zadaniem PKN było ustalenie i ujednolicenie wymagań na materiały i wyroby, szczególnie dla potrzeb zamówień rządowych.
Polski Komitet Normalizacyjny już od 90 lat koordynuje działania związane z opracowywaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm oraz reprezentuje Polskę w międzynarodowych i regionalnych organizacjach normalizacyjnych.
Polskie Normy to dokumenty, które ułatwiają porozumiewanie się w języku technicznym przez określanie terminów, definicji, oznaczeń i symboli oraz mają wpływ na usuwanie barier technicznych w handlu. W rezultacie stosowanie się do wskazań Polskich Norm przyczynia się do zwiększenia stanu bezpieczeństwa we wszystkich newralgicznych dziedzinach życia.
- Normalizacja odgrywa istotną rolę w gospodarce rynkowej, jest gwarancją jakości i przyczynia się do konkurencyjności polskich produktów i usług - podkreśla w okolicznościowym komunikacie Polski Komitet Normalizacyjny.