Jak mówi Krzysztof Mering, dyrektor Biura Prasowego Krajowej Rady Radców Prawnych, Nadzwyczajny Krajowy Zjazd będzie z pewnością wydarzeniem bez precedensu w historii samorządu. - Odbędzie się on w szczególnym momencie. Projekt założeń do ustawy o zawodzie adwokata – nad którym prace zostały przez Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymane – wywołał ożywioną dyskusję, która w samorządzie radców prawnych przyjęła formę nadzwyczajnych zgromadzeń wszystkich okręgowych izb radców prawnych. Także TNS OBOP , na zlecenie KRRP, przeprowadził badanie opinii radców prawnych dotyczących projektu założeń o zawodzie adwokata. Mimo decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości i zawieszeniu prac nad projektem ustawy o zawodzie adwokata, obrady zjazdu nabrały nawet większego znaczenia. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z szeregiem inicjatyw legislacyjnych dotyczących prawniczych zawodów zaufania publicznego – mówi Krzysztof Mering.
Robert Kamionkowski, wiceprezes KRRP uważa, że dyskusja podczas zjazdu powinna służyć już nie krytyce projektu ministra, ale wypracowaniu własnych konstruktywnych pomysłów – Zjazd powinien zdecydować, czy samorząd ma rozmawiać z adwokatami o połączeniu, czy sprawę należy uznać za nieaktualną. Przeważają głosy, że taka rozmowa nas interesuje – stwierdził Robert Kamionkowski na łamach „Rzeczpospolitej”.

Za tydzień, 6 marca br. odbędzie się także nadzwyczajny zjazd adwokatury, który ma być poświęcony tej samej problematyce.