Zdaniem autorki, która rozważania te prowadzi w wydanej właśnie książce pt. Wyłączenie odpowiedzialności cywilnoprawnej dostawców usług sieciowych za treści użytkowników, znajdujący się w środkowej części łańcucha komunikacji (lub w tzw. wąskim gardle) dostawcy usług sieciowych świadczą na rzecz użytkowników rozmaitego rodzaju usługi dostarczając im narzędzi oraz specjalnych programów, które umożliwiają podjęcie zamierzonych działań, choć często po wręczeniu użytkownikom przysłowiowego „oręża”, tracą nad nim kontrolę. - Nie należy jednak zapominać, że ich działania nie tylko na bieżąco zaspokajają zapotrzebowania użytkowników, ale często prowadzą do rozwoju konkretnych usług, co przekłada się na wyższą jakość komunikacji oraz przepływu informacji. Mając na uwadze pełnioną przez nich rolę w procesie komunikacji a także rozwoju nowych technologii oraz społeczeństwa informacyjnego, należy zastanowić się nad mechanizmami prawnymi, które regulują ich status i wpływają na codzienne funkcjonowanie tych podmiotów – stwierdza autorka we wstępie do publikacji.

 

imagesViewer

 

I dodaje, że jej monografii przedstawiono m.in.:
•    rozważania na temat prawa właściwego dla odpowiedzialności dostawców usług sieciowych za treści użytkowników,
•    regulacje dotyczące wyłączenia odpowiedzialności dostawców usług sieciowych w Unii Europejskiej,
•    zasady odpowiedzialności dostawców usług sieciowych na przykładzie prawa amerykańskiego.
Opracowanie obejmuje również analizę najważniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz sądów krajowych, przy czym szczególną uwagę zwrócono na ich wpływ na funkcjonowanie dostawców usług sieciowych.
Publikacja zawiera także krytyczne rozważania na temat aktualnego stanu prawnego w tym zakresie oraz - jako jedyna obecnie na polskim rynku - szczegółowo odnosi się do projektowanych zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Według autorki wydana przez Wolters Kluwer książka jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników zajmujących się zagadnieniami naruszeń prawa w internecie oraz dostawców usług sieciowych pragnących zabezpieczyć swoją pozycję prawną. Zainteresuje również użytkowników usług świadczonych drogą elektroniczną. 

Więcej o książce>>>