Zgodnie z treścią projektowanej regulacji, pisma dostarczane będą przez:|
1. operatora publicznego lub operatora w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159, z późn. zm.);
2. osoby zatrudnione w sądzie;
3. komornika;
4. sądową służbę doręczeniową.

Przy określaniu sposobu, w jaki wysyłane jest pismo sądowe zrezygnowano z nieaktualnego nazewnictwa – list polecony za potwierdzeniem odbioru. Projektodawcy posłużyli się natomiast terminologią obecnie używaną w ustawie Prawo pocztowe dla przesyłek poleconych.
W projektowanym rozporządzeniu zdecydowano się na wprowadzenie zapisów określających, iż przesyłkę doręcza się wskazanemu na niej adresatowi (doręczenie właściwe) lub innemu odbiorcy (doręczenie zastępcze), co - zdaniem projektodawców - powinno rozwiązać problemy z zakwalifikowaniem danego podmiotu jako adresata lub odbiorcę przesyłki.
Zgodnie z § 3 ust. 2 projektu, doręczenie adresatowi za pośrednictwem dorosłego domownika, administracji domu, dozorcy domu lub sołtysa, o którym mowa w art. 138 § 1 k.p.c., nie może być stosowane, jeżeli sąd wysyłający umieścił na stronie adresowej przesyłki napis wyłączający taki sposób doręczenia w ogóle lub w stosunku do oznaczonych osób. Regulacja ta ma za zadanie wskazać, że to nie na doręczającym przesyłkę ciąży obowiązek dochodzenia kto jest czyim przeciwnikiem procesowym lub współuczestnikiem o sprzecznych interesach w postępowaniu nieprocesowym.
Z kolei zgodnie z § 4 ust. 1 projektu, odbierający przesyłkę potwierdza jej odbiór na formularzu potwierdzenia odbioru przez wpisanie daty otrzymania przesyłki i umieszczenie czytelnego podpisu zawierającego imię i nazwisko. Jeżeli odbierającym przesyłkę jest pracownik upoważniony do odbioru przesyłek, odebranie przesyłki potwierdza dodatkowo przez odcisk stempla firmowego lub wpisanie numeru upoważnienia do odbioru przesyłek.

W projektowanym § 6 rozporządzenia przewidziano, że zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu przesyłki sporządza się również w przypadku, gdy strona jako adres do doręczeń wskaże skrytkę pocztową (art. 135 § 2 k.p.c.). Na zawiadomieniu, niezależnie od miejsca jego pozostawienia, określa się siedmiodniowy termin do odbioru przesyłki. Nie rozróżnia się trybu doręczania zawiadomień składanych do skrytek pocztowych od pozostawienia w drzwiach mieszkania adresata lub w skrzynce pocztowej adresata.
Projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line