Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że nowa ustawa o państwowych egzaminach prawniczych ma otworzyć absolwentom wydziałów prawa dostęp do zawodów prawniczych. Wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja podkreślił w TVP Info, że jednym z podstawowych założeń projektu ustawy jest wprowadzenie stanowiska doradcy prawnego.

Jacek Czaja wyjaśnił, że uprawnienia doradcy będzie można uzyskać po zdaniu egzaminu pierwszego stopnia. Taka osoba będzie mogła świadczyć podstawową pomoc prawną, na przykład formułować opinię prawniczą. Uzyska także możliwość zdawania na każdą aplikację.  Doradcy prawni będą mogli udzielać porad, przygotowywać opinie prawne oraz reprezentować klientów przed sądami rejonowymi, ale z wyjątkiem spraw karnych i rodzinnych. Nie będą tworzyć nowej korporacji. Wykonując swoją pracę będą musieli być ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne błędy, zobowiązani też będą do zachowania tajemnicy zawodowej.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił także, iż nowa ustawa zakłada wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji kandydatów. Daje też możliwość zdawania egzaminu na trzy aplikacje, a nie tylko na jedną, jak do tej pory. Jacek Czaja zauważył, że nowa ustawa otworzy dostęp do zawodów prawniczych absolwentom wydziałów prawa. Dodał, że przez wiele lat samorządy samorządy zawodów prawniczych nie były otwarte na przyjmowanie nowych osób w dużych ilościach, przez co pod względem ilości adwokatów i radców prawnych Polska jest w Europie na szarym końcu.

Czuma zapowiada zmiany w dostępie do zawodów prawniczych. Ziobro go chwali

(Źródło: KW/IAR/TVP)