Podstawowym celem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym jest wdrożenie do polskiego prawa postanowień tzw. wspólnotowej dyrektywy usługowej, która ogranicza bariery w podejmowaniu i prowadzeniu działalności usługowej przez doradców podatkowych. Nowe przepisy mają też poprawić funkcjonowanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego oraz zmienią niektóre zasady wykonywania tego zawodu.
Zgodnie z nowymi przepisami, zniesiony zostanie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez doradców podatkowych, wykonujących ten zawód. Doradca będzie mógł prowadzić taką działalność, jeśli nie będzie ona naruszać zasad etyki zawodowej oraz powodować konfliktu interesu między poszczególnymi rodzajami wykonywanej przez niego działalności (tzw. działalność wielodyscyplinarna). Projekt likwiduje również całkowity zakaz reklamy usług z zakresu doradztwa podatkowego.
Istotna zmiana dotyczyć ma też ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną przez doradcę działalnością. Ustawodawca wprowadza możliwość porównywania umów OC zawieranych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli ubezpieczenie posiadane przez doradcę nie będzie równoważne z ubezpieczeniem zawieranym w innym kraju członkowskim, w którym prowadzi on już działalność usługową, to będzie musiał zawrzeć umowę uzupełniającą ubezpieczenie.
Niezależnie od zmian związanych z wdrożeniem dyrektywy usługowej, propozycje nowych przepisów dotyczą także niektórych zasad wykonywania doradztwa podatkowego. Doradca będzie mógł prowadzić nie tylko sprawy dotyczące obowiązków podatkowych, ale także celnych i z zakresu egzekucji administracyjnej.
Komentarz