Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel. "Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał Bettel na Twitterze. Sam Tusk napisał zaś: "Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!".

Tylko polska premier Beata Szydło była przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. - Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu - powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.
Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.

Beata Szydło zapowiedziała w czwartek w Brukseli, że nie poprze wniosków końcowych szczytu UE. - Zgłosiłam, iż nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu; w tej chwili trwają oczywiście obrady" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej w przerwie posiedzenia Rady Europejskiej. Jej zdaniem szczyt będzie nieważny. - Jest jasno napisane i jasno określone, że szczyty kończą się konkluzjami, jeżeli jakieś państwo konkluzji nie przyjmuje, tzn. że ten szczyt jest nieważny - dodała. Więcej>>

Odmowa przyjęcia wniosków przez premier Beatą Szydło doprowadziła do ostrej wymiany zdań między szefową polskiego rządu, a liderami kilku państw unijnych – relacjonowali unijni dyplomaci.

Czytaj: Szczyt UE zakończył się sporem Polski z innymi państwami>>

- Unia Europejska potrzebuje dzisiaj dogłębnych reform, potrzebuje refleksji, przywrócenia właśnie zasad. Ja nie przyjmuję prymatu siły nad zasadami - powiedziałam to bardzo jasno również dzisiaj na sali, gdy rozmawialiśmy o wyborze przewodniczącego Rady Europejskiej" - podkreśliła Szydło na konferencji prasowej po wyborze Donalda Tuska.

Stało się bardzo źle, został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły, które dotąd obowiązywały w UE, przede wszystkim regułę neutralności - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wybór Donalda Tuska. (ks/pap)

Czytaj: Po wyborze Tuska prezes PiS krytykuje Unię Europejską>>

LEX Prawo Europejskie
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Europejskie
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami