Prawie 150 prawników, w tym ponad 50 radców prawnych i adwokatów to drużyna największej polskiej kancelarii. W obu tych liczbach Domański Zakrzewski Palinka nie mają sobie równych i zwyciężają bezapelacyjnie w rankingu Rzeczpospolitej. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast międzynarodowe kancelarie sieciowe CMS Cameron McKenna oraz Clifford Chance. Zwraca uwagę kolejny coroczny awans spółki Grynhoff Woźny Maliński (ósme miejsce), która nie przestaje dynamicznie się rozwijać. Spadła o kilka miejsc kancelaria Baker & McKenzie (za sprawą odejścia licznej grupy prawników do polskiego biura firmy Squire Sanders).

W tym roku po raz pierwszy ta część rankingu, w której Rzeczpospolita wyłania największe kancelarie prawnicze, składa się z dwóch klasyfikacji. Do zestawienia ustalanego corocznie według liczby radców prawnych i adwokatów dodano drugie według liczby prawników ogółem pracujących w kancelarii. W kategorii najwięcej adwokatów i radców pierwsza trójka jest taka sama jak przed rokiem, tylko kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz Wardyński i Wspólnicy zamieniły się miejscami. Firma WiW weszła na drugą pozycję, ponieważ w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem przybyło jej aż dziesięciu prawników z uprawnieniami, a biuro SK&S opuściło kilku profesjonalistów (m.in. Bartłomiej Raczkowski i Jarosław Sroczyński). Lider DZP ma natomiast ośmiu radców i adwokatów więcej niż rok temu.

Trzy pierwsze kancelarie to zespoły liczące już 50 i więcej prawników z uprawnieniami (rok temu lider miał 50). Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast międzynarodowe kancelarie sieciowe CMS Cameron McKenna oraz Clifford Chance. Dziennikary Rzeczpospolitej zwrócił uwagę kolejny coroczny awans spółki Grynhoff Woźny Maliński (ósme miejsce), która nie przestaje dynamicznie się rozwijać. Spadła o kilka miejsc kancelaria Baker & McKenzie (za sprawą odejścia licznej grupy prawników do polskiego biura firmy Squire Sanders). W pierwszej dwudziestce pogorszyły swoje lokaty firmy Dewey & LeBoeuf oraz Chadbourne & Parke. Pozycję największej kancelarii spoza Warszawy utrzymała spółka Głuchowski Jedliński Rodziewicz Zwara & Partnerzy (awans z 16. na 15. pozycję). Do pierwszej dwudziestki weszła firma T. Studnicki K. Płeszka J. Górski (mimo utraty kluczowego partnera Zbigniew Ćwiąkalski został ministrem sprawiedliwości). Wart odnotowania jest duży skok w tej części rankingu lubelskiej kancelarii adwokata Janusza Łomży (z 79. na 44. miejsce) oraz biura Roedl, Jamroży, Majchrowicz-Bączyk, Smagowicz-Tokarz.

W kategorii najwięcej prawników pierwsze dwa miejsca zajmują te same kancelarie, które wiodą prym w klasyfikacji według liczby adwokatów i radców. Na trzecim miejscu znalazło się biuro CMS Cameron McKenna. Przy czym te wszystkie zespoły przekroczyły próg 100 prawników (rok temu było to udziałem tylko DZP). Kolejnych pięć kancelarii ma w składzie ponad 90 prawników. To największe zespoły prawne w Polsce (w ub.r. tylko pięć kancelarii miało ponad 90 prawników). W porównaniu z rankingiem ubiegłorocznym w spółce DZP przybyło 36 prawników (konsekwencją rozbudowy firmy było powołanie w niej rady spółki, nowego ciała, które ma się zajmować strategicznym planowaniem rozwoju). Firmy WiW oraz Salans mają o 24 prawników więcej, GWM o 23, Cameron McKenna o 16, Clifford Chance o 11. Z kolei biuro Baker & McKenzie straciło sześciu prawników.

Oba zestawienia pokazują, że mamy za sobą kolejny rok dynamicznego wzrostu liczebnego kancelarii prawniczych, i to nie tylko tych największych z Warszawy. Ten wzrost jest owocem dobrej koniunktury gospodarczej i podążającego za nią zapotrzebowania na usługi prawnicze. Firmy przyjmowały nowych ludzi do pracy, a najlepszych ekspertów wręcz sobie wydzierały (...).

Według Rzeczpospolitej, bardzo dobra koniunktura gospodarcza od kilku lat napędza klientów prawnikom. To, że rynek usług prawniczych jest na fali, pokazują także wyniki tegorocznego rankingu Rzeczpospolitej. Żeby obsłużyć rosnący popyt, kancelarie z roku na rok powiększają swoje załogi. Doświadczeni specjaliści są na wagę złota. Co roku firmy prawnicze zwiększają obroty, średnio o kilkanaście procent. Na rynek wchodzą nowi gracze, także z zagranicy. Polskie kancelarie otwierają się na Wschód, współpracując z konsultantami z Rosji i Ukrainy. W krajowych zespołach pojawili się prawnicy z Chin i Korei Południowej.

Nowością w rankingu jest klasyfikacja według przychodów, na czele której znalazła się kancelaria Baker & McKenzie. Wzięło w niej udział blisko 50 firm, które wsparły nas w wysiłkach na rzecz przejrzystości działania w biznesie prawniczym. Roczne obroty największych kancelarii w ostatnich latach oscylują wokół 70 80 mln zł. W szóstym rankingu Rzeczpospolitej wzięło udział ponad 200 kancelarii prawniczych zajmujących się obsługą przedsiębiorstw (...).

(Źródło: Rz/KW)