Swój pogląd sędzia uzasadni podczas zaplanowanego na 24 października szkolenia na ten temat. Będzie w jego czasie mówił m.in. o stawianiu w apelacji zarzutu naruszenia prawa materialnego i prawa procesowego oraz ich właściwym formułowaniu, granicach rozpoznania apelacji oraz konieczności podniesienia zarzutu uchybień przepisom procesowym przez sąd w oparciu o treść art. 162 kpc,, kontroli niezaskarżalnych orzeczeń sądu I instancji w ramach art. 380 kpc, formułowaniu wniosków apelacyjnych i zakres związania nimi przez sąd odwoławczy (właściwe skorelowanie wniosków apelacji z zarzutami), a także o systemie prekluzji dowodowej w postępowaniu apelacyjnym w sprawach gospodarczych.
Natomiast w odniesieniu do zażaleń sędzia omówi zaskarżalność postanowień sądu I instancji w tym także orzeczeń wydanych w wyrokach, zaskarżanie postanowień sądu II instancji, wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia w kontekście natychmiastowej wykonalności orzeczeń sądu.
Będzie też mowa o terminach do złożenia wniosku, wymogach formalnych wniosku i koniecznych elementach jego uzasadnienia oraz o zaskarżalności postanowień w przedmiocie rozpoznania wniosku o przywrócenie terminu.
Więcej o szkoleniu>>>
Dobre przygotowanie apelacji lub zażalenia podstawą sukcesu
Źródło: iStock
Prawidłowy sposób formułowania zarzutów i wniosków w środkach odwoławczych i środkach zaskarżenia w kodeksie postępowania cywilnego to podstawa sukcesu w sporze sądowym twierdzi sędzia Tomasz Chojnacki z Sądu Okręgowego w Poznaniu.