Konwencja jest pierwszym aktem prawnym w Europie, który całościowo reguluje przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. W swoich postanowieniach podkreśla związek między przemocą a dyskryminacją, postulując promowanie równości płci. Polska podpisała konwencję 18 grudnia 2012 r.
Więcej: Polska podpisała Konwencję o zapobieganiu przemocy wobec kobiet>>>
Aby realizować trzy główne cele – zapobieganie aktom przemocy, ochronę ofiar oraz ściganie sprawców – sygnatariusze konwencji zobowiązali się do wprowadzenia odpowiedzialności karnej dla sprawców różnych rodzajów przemocy wobec kobiet. Chodzi o ściganie: przemocy domowej (fizycznej, seksualnej i psychicznej); napaści seksualnej i gwałtu; nękania (stalkingu); zmuszania do zawarcia małżeństwa; okaleczania narządów płciowych; przymusowej aborcji i sterylizacji.
Co do zasady Polska posiada już regulacje, które zapewniają ochronę kobiet w powyższym zakresie, jednak będzie musiała wprowadzić modyfikacje w niektórych ustawach. Niezbędne będą nowelizacja m.in. ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie  i zmiana definicji tej przemocy, tak by objęła również zagadnienie przemocy ekonomicznej oraz relacje osób, które już nie pozostają w stałym związku i nie mieszkają razem, a mimo to nadal dochodzi pomiędzy nimi do aktów przemocy. Znowelizować trzeba będzie również ustawę o policji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna