W ustawie zapisano, że koncesje na obrót węglem będzie wydawać Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Uzyskanie koncesji na import ma być warunkowane spełnianiem przez sprzedawcę norm środowiskowych UE. Kontrolowanie i karanie podmiotów koncesjonowanych przypadłoby prezesowi URE.
Za uchwaleniem noweli głosowało 435 posłów, tylko jeden był przeciw i jeden się wstrzymał.
Czytaj: Premier: handel węglem wymaga specjalnych regulacji>>>

Nowelizacja, którą uchwalili posłowie to realizacja pomysłu rządu na poprawę kryzysowej sytuacji w górnictwie. Przyspieszenie prac nad projektami ustaw, w tym noweli Prawa energetycznego i uchwalonej już noweli o monitorowaniu jakości paliw, zleciła we wrześniu, na początku swojego urzędowania, premier Ewa Kopacz. Wtedy to protestujący śląscy górnicy blokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji.

Nowela przewiduje też system zabezpieczeń majątkowych, jakie mają składać importerzy węgla, w zamyśle analogiczny do obowiązujących od niedawna kaucji przy imporcie paliw płynnych.

URE na wykonywanie zadań wynikających z ustawy według wyliczeń miał otrzymać 4 mln zł i dodatkowych 40 etatów. Podczas głosowania posłowie dopytywali o dofinansowanie Urzędu. Wiceszef Ministerstwa Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapewnił, że URE zostanie dofinansowany. (PAP)