Firma doradcza Deloitte zrealizowała największą liczbę projektów doradczych przy transakcjach fuzji i przejęć w Europie Środkowo–Wschodniej w 2010 roku. Pozycja lidera w tej kategorii to efekt znacznego wzrostu liczby zrealizowanych transakcji - w porównaniu do 2009 roku ich liczba wzrosła z 5 do 24. Wartość zrealizowanych transakcji wyniosła 883,4 mln euro. Na polskim rynku Deloitte znalazł się na 2. miejscu w rankingu. W sumie w Polsce doradzano przy 8 transakcjach, których łączna wartość wyniosła 453 mln euro.
„Sukcesywnie rozwijamy swoje usługi doradztwa finansowego w obszarze fuzji i przejęć. Jesteśmy dumni, że nasz wysiłek i kompetencje są doceniane przez klientów i ekspertów rynkowych. Projekt, który jest szczególnie wart wspomnienia, to transakcja w której Deloitte doradzał LOTOS Petrobaltic S.A jako wyłączny doradca finansowy przy nabyciu większościowych udziałów w AB Geonafta, największej spółce z sektora upstream (wydobycia ropy naftowej) działającej w krajach bałtyckich. Akwizycja ta pozwala zwiększyć zdolności wydobywcze netto LOTOS Petrobaltic i istotnie powiększyć rezerwy będące pod kontrolą spółki. Deloitte doradzał również przy aranżacji finansowania dłużnego dla spółki zależnej LOTOS Petrobaltic, związanego z akwizycją. Była to jedna z pierwszych międzynarodowych transakcji nabycia aktywów w branży dokonana przez polską spółkę.” – mówi Wojciech Hann, Partner w Dziale Corporate Finance w Deloitte.
Wśród ważnych transakcji, przy których doradzała firma Deloitte Polska, znalazły się także: sprzedaż West LB Bank Polska, który został przejęty przez fundusz private equity Abris Capital wspólnie z IDM S.A. oraz sprzedaż węgierskiego Milton Bank. Poprzez te projekty Deloitte potwierdził swoją wiodącą pozycję wśród doradców prowadzących transakcje sprzedaży banków w naszym regionie.Ciekawym przykładem transakcji jest również zakup największej węgierskiej firmy piekarniczej Ceres, która została przejęta przez czeski Agrofert. „Rok 2011 zapowiada się bardzo obiecująco i wierzę, że będziemy mogli potwierdzić naszą wiodącą pozycję doradcy M&A w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto przy tej okazji wspomnieć, że już w tym roku udało nam się zamknąć transakcję przejęcia Dexia Banka Slovensko a.s. pracując jako wyłączny doradca finansowy dla Penta Investments. Obserwujemy duże ożywienie wśród inwestorów i oferowane warunki zaczynają być bardzo atrakcyjne. Stale wzmacniamy zespół doradców finansowych, tak by był w stanie spełnić oczekiwania klientów” - dodaje Wojciech Hann.