Zgodnie z propozycją posłów z komisji „Przyjazne Państwo”, w momencie wszczęcia postępowania administracyjnego lub podatkowego urzędy będą musiały założyć dla danej sprawy metrykę. Będzie ona zawierała wykaz wszystkich osób, które uczestniczyły w postępowaniu wraz z opisem podejmowanych czynności.
Zdaniem autorów nowelizacji, dzięki temu będzie można ustalić nawet po dłuższym czasie jacy urzędnicy brali udział w przygotowaniu decyzji, stworzyli jej projekt, udzielali wskazówek odnośnie sposobu załatwienia sprawy oraz opiniowali lub zatwierdzali decyzję. Przeciwny pomysłowi jest jednak rząd.
Jak podkreślono w projekcie stanowiska Rady Ministrów przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji „dodatkowe komplikowanie postępowania administracyjnego poprzez wprowadzenie instytucji metryki sprawy administracyjnej jest zbędne i nieadekwatne w stosunku do założonych celów ustawy”.
W dokumencie zwrócono uwagę, że nie można zgodzić się z przyjętym przez posłów założeniem, że obecnie osoby biorące udział w przygotowaniu projektu decyzji są kompletnie anonimowe, a jedyną osobą pewną do ustalenia w zakresie odpowiedzialności za wydaną decyzję jest osoba, która decyzję podpisuje.
Jak podkreślono, w każdym organie administracji funkcjonują regulaminy i instrukcje kancelaryjne wymagające parafowania każdego dokumentu, który powstaje i pozostaje w aktach sprawy i nie ma żadnego problemu w ustaleniu, kto i kiedy ten dokument parafował, a kto ten dokument sporządził.
Zastrzeżenia rządu budzi także sama propozycja uregulowania przepisami ustawy procedur, które do tej pory były ustalane aktami wewnętrznymi organów administracji. Projekt wprowadza ponadto nową instytucję, wymagającą od pracowników organów administracji rządowej i samorządowej dublowania tych czynności, które dzisiaj wykonują, co może negatywnie wpłynąć czas załatwienia sprawy.
Z tych powodów, rząd chce odrzucenia projektu komisji „Przyjazne Państwo”. Ostateczna decyzja w sprawie stanowiska zapadanie jednak na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów.

 Źródło: Serwis Samorządowy PAP