Proces wyboru Rady Mediów Narodowych i KRRIT należy zmienić w taki sposób, aby był bardziej przejrzysty i dostępny dla obywateli. Opinia publiczna ma prawo poznać kompetencje i kwalifikacje kandydatów, uprawniające do sprawowania tej funkcji oraz ich poglądy w kwestiach funkcjonowania i kontroli rynku mediów czy finansowania mediów publicznych" - brzmią rekomendacje zawarte w podsumowaniu przeprowadzonego przez Fundację Batorego monitoringu wyboru członków KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych.

W czwartek w Fundacji Batorego odbywa się konferencja „Strażnicy ładu medialnego: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych”. Dyskusja dotyczy wniosków i rekomendacje z obywatelskiego monitoringu wyboru członków do obu tych instytucji, a także ich roli i zadań oraz granic interwencji państwa w ład medialny.

W debacie biorą udział m.in. Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, były szef KRRiT Jan Dworak, obecny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), szef Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, sygnatariusza Paktu na rzecz Mediów Publicznych Maciej Strzembosz.

Zaproszenie otrzymał także przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, jednak nie pojawił się na spotkaniu. Jak poinformowali organizatorzy, w środę poinformował on, że musi odwołać swój udział z powodu choroby. (PAP)