35 proc. zarządzających największymi światowymi przedsiębiorstwami pesymistycznie ocenia perspektywy dla gospodarki na nadchodzący rok. Stopniowego, powolnego odbicia spodziewają się w ciągu trzech lat - wynika z badania PricewaterhouseCoopers. Doroczne badanie PricewaterhouseCoopers Global CEO Survey zaprezentowano na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

PwC zapytało ponad 1,1 tys. prezesów międzynarodowych koncernów o konsekwencje kryzysu finansowego dla ich firm i dla całej gospodarki. Kryzys zaskoczył zarówno rządy państw, jak i środowiska biznesowe. Coraz więcej prezesów nie jest pewnych swojej przyszłości, a optymizm co do najbliższych trzech lat gwałtownie spada. Nikt nie wie, kiedy kryzys się skończy ani jakie będą jego konsekwencje. Jedynie 11 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu przychodów swoich firm w najbliższych 12 miesiącach. Jeszcze we wrześniu myślało tak niemal czterokrotnie więcej z nich. Dla wielu firm oznacza to odłożenie inwestycji i ekspansji na innych rynkach, aby bronić swojej pozycji, na tych, na których już są obecni. Teraz skupiają się na utrzymaniu linii kredytowych, poprawie płynności spółek, zwiększaniu przychodów i cięciu kosztów.

O ile jeszcze we wrześniu ubiegłego roku 46 proc. badanych obawiało się, że kryzys wpłynie na ich plany rozwojowe, to pod koniec listopada podobnego zdania było już aż 67 proc. Coraz więcej prezesów zaczęło się też zastanawiać nad zwolnieniami pracowników. We wrześniu mówiło o tym jedynie 17 proc. ankietowanych, a w listopadzie - już 37 proc. 34 proc. ankietowanych uważa, że powolne, stopniowe odbicie nastąpi w ciągu trzech lat. Jako główne czynniki wzrostu biorący udział w badaniu wskazują zdolność adaptacji do zmian, jakość obsługi klienta, dostęp do informacji na temat rynku i klientów oraz siłę reputacji i marki firmy. Dopiero na dalszych miejscach badani wskazują na innowacje technologiczne czy dostęp do kapitału.

Co zrobić, żeby wyjść z kryzysu? Według autorów badania największą przeszkodą jest zbyt duża liczba regulacji prawnych. Tak myśli aż 55 proc. badanych. Jeszcze więcej, bo aż 57 proc., chciałoby zmian w systemach podatkowych. Dokładnie tyle samo pytanych nie wierzy jednak, że rządy państw zdecydują się na taki krok. "Mimo wąskiego marginesu błędu biznes i rząd nie mają wyboru i muszą próbować nowych rozwiązań" - czytamy w raporcie.

Badanie Global CEO Survey firmy PricewaterhouseCoopers przeprowadzono w ostatnim kwartale 2008 r., metodą wywiadu telefonicznego. Ankieterzy przepytali 1124 przedstawicieli kadry zarządzającej w 50 krajach, w tym w Polsce. PricewaterhouseCoopers jest międzynarodową firmą doradczą. Zatrudnia 155 tys. pracowników w 153 krajach.

(Źródło: PwC/GW/KW)