O wyborze Zawistowskiego poinformował rzecznik KRS Waldemar Żurek. We wtorkowym posiedzeniu brało udział 17 z 25 członków Rady. Ujawnił on, że za wyborem Zawistowskiego głosowało 15 osób, jeden wstrzymał się od głosu, a jeden oddany głos był nieważny.

Prof. Hauser, który jest jednym z wybranych przez Sejm nowych sędziów TK (nie złożył dotąd ślubowania), zrezygnował w związku z tym z funkcji szefa KRS i prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznaczało to konieczność zwołania przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf posiedzenia Rady, na którym dokona się wyboru nowego przewodniczącego.
Czytaj: Roman Hauser zrezygnował z funkcji przewodniczącego KRS>>>

56-letni Dariusz Zawistowski jest sędzią Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Urodził się w Legnicy. W 1982 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1982-84 odbył sądową aplikację etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Legnicy. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego w 1984 r. został asesorem, a w 1987 r. sędzią Sądu Rejonowego w Jaworze. Orzekał też w Sądzie Rejonowym w Lubinie, gdzie był także przewodniczącym wydziału cywilnego. W 1992 r. otrzymał nominację na stanowisko Sędziego Sądu Wojewódzkiego w Legnicy, (od 1993 r. kierował wydziałem cywilnym tego sądu). Od 1997 r. sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a w 2005 r. został powołany na stanowisko Sędziego Sądu Najwyższego.

Krajowa Rada Sądownictwa to konstytucyjny organ mający za zadanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. KRS wybiera też jednego z dwóch kandydatów na prokuratora generalnego. Rada liczy 25 członków: sędziów sądów powszechnych, wojskowych, Sądu Najwyższego; z urzędu jej członkami są też: minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro nie był obecny na wtorkowym posiedzeniu; usprawiedliwił się chorobą), I prezes SN i prezes NSA, a także czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta RP. (PAP)