W dobie rozwoju nowoczesnych technologii, tworzenia megabaz używanych przez wiele podmiotów, szczególnego znaczenia nabiera kwestia określenia granic jawności informacji, zwłaszcza w kontekście danych zbieranych przez administrację publiczną. Państwo pozyskuje bowiem o nas coraz więcej informacji i robi to na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Z jednej strony godzimy się na to, bo ułatwia nam to załatwianie urzędowych spraw, ale z drugiej mamy świadomość, że administracja publiczna staje się Wielkim Bratem, który totalnie nas inwigiluje. Burzymy się, gdy proszeni jesteśmy o podanie zbyt wielu danych, podczas kiedy paradoksalnie sami zamieszczamy w sieci wiele, często bardzo intymnych, informacji o sobie, naszych znajomych czy bliskich, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań.
Zatem szczególnego znaczenia nabierają m.in. kwestie precyzyjnego określenia, do jakich celów te ogólnie dostępne dane i przez kogo mogą być wykorzystywane, czy i w jakim zakresie publiczne rejestry mogą być ze sobą łączone oraz powtórnie wykorzystywane przez sektor prywatny. To przykładowe tematy, które omawiane będą podczas V edycji konferencji naukowej poświęconej bezpieczeństwu w Internecie pt. „Internet – granice jawności” . Odbędzie się ona 22 maja 2013 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa, ul. Wóycickiego 1/3, Centrum Edukacji i Badań  Interdyscyplinarnych, Auditorium Maximum, Aula Roberta Schumana.
Jej uczestnicy analizować będą te problemy m.in. w odniesieniu do działań administracji publicznej, sądownictwa i uwarunkowań informatycznych, jak np. działalność elektronicznych platform usługowych czy techniczne granice anonimowości komunikacji elektronicznej.
Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski ( na zdjęciu), Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), moderować będzie sesję pt. Jawność i jej ograniczenia z perspektywy filozofii i teorii prawa.