W procesie, który od 2011 roku toczy się przed sądem rejonowym w Ostródzie, były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski odpowiada za molestowanie kilku kobiet i gwałt na jednej z nich, która była w końcowych tygodniach ciąży. Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie wiadomo, czy Małkowski przyznaje się do winy i co zeznają świadkowie.

O tym, że część zarzutów związanych z tą sprawą przedawniła się zaczęto w Olsztynie mówić, gdy tuż przed drugą turą wyborów samorządowych, w których startował Małkowski (przegrał o 500 głosów z Grzymowiczem - PAP) do internetu wyciekło kilka kart aktu oskarżenia przeciw Małkowskiemu. Zamieścił je na blogu dziennikarz Mariusz Kowalewski, który w 2008 roku napisał w "Rzeczpospolitej", że Małkowski jest podejrzewany o gwałt i molestowanie. Daty, które widniały w umieszczonym w sieci skanie wskazywały na to, że zarzuty molestowania przedawniły się w trakcie procesu toczącego się w Ostródzie.

Przedawnienie zarzutów związanych z molestowaniem urzędniczek potwierdził adwokat Małkowskiego mecenas Ryszard Afeltowicz. "Wiemy o tym, ale wcale nas to nie zadowala. Sąd w przypadku przedawnienia umorzy sprawę molestowania, a my byśmy woleli, by pan Małkowski został od tych zarzutów uniewinniony. I o to przed sądem walczymy" - zapewnił Afeltowicz.

Zarzuty molestowania przedstawione Małkowskiemu dotyczą lat 2001 - 2004. Polska procedura karna przewiduje przedawnienie tych czynów po 5 latach, chyba, że przed ich upływem - tak jak było w tym wypadku - prokuratura przedstawi zarzuty związane z tym przestępstwem. Po przedstawieniu zarzutów ściganie molestowania wydłuża się o kolejne 5 lat. To oznacza, że część zarzutów Małkowskiego przedawniła się już w 2011 roku (czyli w czasie rozpoczynania procesu), a część z nich przedawnia się w tym roku. Z tym, że w ocenie mecenasa Afeltowicza nie ma mowy, by jeszcze w 2014 roku zapadł wyrok w sprawie Małkowskiego. A to jest równoznaczne z tym, że wszystkie zarzuty molestowania urzędniczek i naruszania ich praw pracowniczych przedawnią się.

W przypadku zarzutu gwałtu o przedawnieniu można mówić po 15 latach, tak więc ten zarzut wobec Małkowskiego jest aktualny.

Sam Czesław Jerzy Małkowski powiedział we wtorek PAP, że "nic nie wie o przedawnieniu zarzutów i nie zna procedur".

"Mówię o swoim odczuciu, proces w sądzie długo trwa, mnie nie zależy absolutnie na przedawnieniu, ale na oczyszczeniu z zarzutów. Zapewniam, że moim celem jest oczyszczenie z niesłusznych, absurdalnych, wynikających z chorej wyobraźni zarzutów" - podkreślił Małkowski, który w kampanii wyborczej unikał rozmów na temat tzw. seksafery, a jeśli już ją komentował, to twierdził, że "ma głębokie poczucie niewinności". W ulotkach wyborczych zaś zapewniał mieszkańców, że sąd go oczyści z zarzutów. W rozmowie z PAP Małkowski zgodził się na podawanie pełnego brzmienia jego nazwiska.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która oskarżyła Małkowskiego nie zamierza na razie podejmować żadnych kroków związanych z przedawnieniem części zarzutów. "Od trzech lat to nie my, a sąd jest gospodarzem tej sprawy. Czekamy na wyrok, jeśli nie będziemy się z nim zgadzać, to go zaskarżymy" - powiedział PAP rzecznik białostockiej prokuratury prokurator Adam Kozub.

W ocenie adwokata i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego wina związana z przedawnieniem zarzutów może leżeć po każdej ze stron. "Nie znam akt tej sprawy, ale z tego co wiem niektóre panie dość późno zgłosiły molestowanie prokuraturze, to nie pomaga" - powiedział Ćwiąkalski i dodał, że z drugiej strony sąd wiedząc, że zarzuty mogą się szybko przedawnić winien tak prowadzić proces, by do tego nie dopuścić. "Najlepszym przykładem jest afera FOZZ, gdzie sąd rzutem na taśmę tak sądził, że wyrobił się w terminie" - przypomniał Ćwiąkalski.

Prezes sądu rejonowego w Ostródzie i rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Elblągu byli we wtorek nieuchwytni - prowadzili swoje procesy.

Wcześniej rzecznik sądu w Elblągu zapewniała, że nie może być mowy o tym, że sąd w Ostródzie sądził sprawę Małkowskiego zbyt wolno i podawała, że w trwającym od 2011 roku procesie sąd przesłuchał 178 osób - świadków i biegłych, do tej pory sprawa odbywała się na 73 terminach. Jak dodała, były też sytuacje, że w procesie były wielotygodniowe przerwy z uwagi na chorobę oskarżonego. "Przedstawił on zaświadczenie lekarskie, że musi poddać się dwóm operacjom okulistycznym i w związku z tym sprawa nie toczyła się przez 3 miesiące" - podkreśliła sędzia.

Była też sytuacja, że sprawa spadła z wokandy z powodów rodzinnych oskarżonego. "Nie ma w tym żadnej winy sądu, że sprawa toczy się tak długo, postępowanie jest wielowątkowe. Sąd ma na uwadze szczególny charakter postępowania, ale nie podejmie decyzji o zakończeniu sprawy przed zebraniem pełnego materiału dowodowego. Sąd ma świadomość, że ta osoba kandyduje w wyborach, ale te okoliczności nie mogą być podstawą zakończenia procedowania. W tym postępowaniu ważne jest, by sąd wydał dobry wyrok, taki, który się utrzyma po apelacji w II instancji" - wyjaśniła wcześniej PAP sędzia Zientara.

Z danych przekazanych PAP przez rzecznik prasową Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycję Loose wynika, że w 2013 roku w polskich sądach umorzono z powodu przedawnienia zarzutów 790 spraw. W 2012 roku takich umorzeń było 575, a w 2011 roku przedawniło się w sądach 679 spraw.

Kolejna rozprawa Małkowskiego przed sądem w Ostródzie odbędzie się w środę. W rozmowie z PAP Małkowski zapewnił, że weźmie w niej udział. (PAP)